" sabahleyin " / " in the morning "

danielle lurie tarafından yönetilen ve “VI. annual media that matters film festival” da kadın hakları ödülünü alan “in the morning” (sabahleyin) gerçek bir olaya dayanıyor. Genç bir kadın cinsel saldırıya uğrar, sonrası “töre” denen saçmalığa yabancı olmayan bu coğrafyanın tüm insanlarınca malum…ailenin namusunu temizlemek daha bir çocuk olduğu ve bir yetişkine göre daha az ceza alacağı hesaplanarak 13 yaşındaki kardeşi baran’a “ihale edilir”.

filmde kadına yönelik şiddetin iki yanına şahit oluyoruz: sokakta cinsel bir meta olarak algılanıp cinsel bir saldırıya uğrayan kadın, bu travmayı atlatamadan, kendisinin sorumlu olmadığı ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak zarar gördüğü olay sebebiyle ailesini lekelemiş adledilerek ölümcül bir saldırıya daha uğruyor.

namuslar temizleniyor(!), utançtan yere dönük kafalar(!) kalkıyor(!!!)

beyler bayanlar, bir de ayşe teyze’ nin ace’ sini deneyin, örümcek beyinlerinizdeki lekeleri belki paklar..-pek ümitli değiliz ama…)

canlandırma belgesel, 16 yaşında kardeşince katledilen, katledildiği zamanda uğradığı saldırının sonucu olarak altı aylık hamile olan KADRİYE DEMİREL’ e adanmıştır.

In this daring short drama which is based on a true story, a young woman is brutally attacked, and the responsibility of restoring her family’s lost honor is left in the hands of her younger brother: a 13 year-old boy. Lurie’s film is a revelation: highlighting a disturbing phenomenon that is increasingly common, frequently unreported and rarely punished. Whether called honor killings, dowry deaths or crimes of passion, the outcome is the same: women are twice victimized, first as targets of the crime and then sought out for revenge. Poetic, haunting and beautifully crafted, IN THE MORNING captures the dramatic confluence of events—social, cultural and political—that have made honor killings a worldwide crisis that crosses cultures and religions. Lurie’s dramatic, poignant and compelling piece brings much needed attention to what has become an urgent and global human rights issue.

this fiction documentary’s story is told in memory of KADRİYE DEMİREL, she was sixteen years old and six months pregnant when she was killed.

türkçe – ingilizce altyazılı / turkish with english subtitles!!!!

indir / download:

http://www.zshare.net/download/557063967ce998d4/

2 Yanıt “" sabahleyin " / " in the morning "”

 1. arkadaşlar
  harika
  bir
  filim
  ama
  indiremiyorum
  keşke
  tüm filimleri rapidshere koysaydınız
  garanti iniyo ordan….

 2. zshare de clik here yazan yre basıyorum tekrar başa laıyo anlamadın bişşe…yardım etseniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: