the weather underground ( belgesel / documentary )

“Merhaba, burada sizlere bir savaş hali beyanında bulunacağım… önümüzdeki 14 gün içinde Amerikan adaletsizliğinin bir sembolüne ya da kurumuna saldırıda bulunacağız.” ~ Bernardine Dohrn.

Otuz yıl önce bir grup genç Amerikan radikali A.B.D. hükümetini devirme niyetlerini bu sözlerle açıklamıştı. Weathermen adıyla kurulan ancak daha sonra cinsiyetçi çağrışımlara yol açmaması için The Weather Underground ismini alan bu örgüt Students for a Democratic Society adındaki sivil haklar için mücadele eden öğrenci hareketinin içinde gelişerek daha radikal bir hareket ihtiyacıyla 60’ların sonunda ve yetmişlerin başında yeraltına çekilerek bir dizi kundaklama ve bombalama eylemiyle gündeme geldi. Vietnam Savaşı’nın henüz sürdüğü günlerde “Bring The War Home” – “Savaşı Eve Getir” sloganıyla Amerikan Devleti’ne düşük yoğunluklu bir savaş açan örgüt FBI’ın en çok arananlar listesinde yerini aldı. Bombalama eylemleri için seçtikleri hedefler A.B.D.’nin ülke ve dünya çapındaki şiddetini temsil eden kurumlardı ve eylemlerinden önce yetkilileri arayıp binaların boşaltılmasını talep ederek şiddetlerini insan hayatına değil şiddet kurumlarının bedenleşmiş sembollerine yönelttiklerini ifade ettiler. Aralarında Pentagon’un da bulunduğu pek çok bombalama ve 60’ların asit peygamberi Timothy Leary’nin hapisten kaçırılıp Cezayir’e götürülmesi gibi pek çok eylem gerçekleştirdiler.

Sam Green ve Bill Siegel’in yönettiği bu filmde arşiv kayıtları, fotoğraflar ve FBI dosyaları eşliğinde grubun üyeleri Bernardine Dohrn, Bill Ayers, Mark Rudd, David Gilbert ve Brian Flanagan dönemi, onları bu örgütlenmeye iten dürtüleri ve Weather Undergroud’un tarihini anlatıyor. Film dönemin diğer toplumsal hareketleriyle (Students for a Democratic Society ve Kara Panterler gibi) ilişkili bir bağlamda Weather Underground’un hikayesini ve A.B.D. hükümetinin 60’larda ve 70’lerde anti-terörizm adına uyguladığı şiddet ve tahakkümü çarpıcı bir biçimde anlatıyor.

“Hello, I’m going to read a declaration of a state of war…within the next 14 days we will attack a symbol or institution of American injustice.” ~ Bernardine Dohrn

Thirty years ago, with those words, a group of young American radicals announced their intention to overthrow the U.S. government. In THE WEATHER UNDERGROUND, former Underground members, including Bernardine Dohrn, Bill Ayers, Mark Rudd, David Gilbert and Brian Flanagan, speak publicly about the idealistic passion that drove them to “bring the war home” and the trajectory that placed them on the FBI’s most wanted list. Fueled by outrage over racism and the Vietnam War, the Weather Underground waged a low-level war against the U.S. government through much of the 1970s–bombing targets across the country that they considered emblematic of the real violence that the U.S. was wreaking throughout the world. Ultimately, the group’s carefully organized clandestine network managed to successfully evade one of the largest manhunts in FBI history, yet the group’s members would reemerge to life in a country that was dramatically different than the one they had hoped their efforts would inspire. Extensive archival material, including, photographs, film footage and FBI documents are interwoven with modern-day interviews to trace the group’s path, from its pitched battles with police on Chicago’s streets, to its bombing of the U.S. Capitol, to its successful endeavor breaking acid-guru Timothy Leary out of prison. The film explores the Weathermen in the context of other social movements of the time and features interviews with former members of the Students for a Democratic Society (SDS) and the Black Panthers. It also examines the U.S. government’s suppression of dissent in the 1960s and 1970s. Looking back at their years underground, the former members paint a compelling portrait of troubled times, revolutionary times, and the forces that drove their resistance.

İndir / Download:
http://rapidshare.com/files/196042308/alliance-weather.underground-xvid.part1.rar
http://rapidshare.com/files/196042311/alliance-weather.underground-xvid.part2.rar
http://rapidshare.com/files/197212751/alliance-weather.underground-xvid.part3.rar
http://rapidshare.com/files/197212754/alliance-weather.underground-xvid.part4.rar
http://rapidshare.com/files/197478252/alliance-weather.underground-xvid.part5.rar
http://rapidshare.com/files/197478254/alliance-weather.underground-xvid.part6.rar
http://rapidshare.com/files/197751641/alliance-weather.underground-xvid.part7.rar
http://rapidshare.com/files/197751643/alliance-weather.underground-xvid.part8.rar

Altyazı (Türkçe altyazı henüz yok) / Subtitles ( Polish, Czech, Portuguese, Spanish):
http://rapidshare.com/files/199648071/SubsWU.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: