“sessiz ölüm” – (tecrit) / “silent death” – (isolation)

sessiz ölüm

Hüseyin Karabey Türkiye’de F tipi cezaevleri tartışmalarına sinema dünyasından önemli bir katkı sayılan bu filmiyle, ABD, Almanya, İspanya ve İtalya’da mahkumların tecrit edildiği türdeki cezaevlerini ve oralardaki mahkumların yaşadıklarını belgeselleştirmiş. Belgesel, 13. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film Yarışması İkincilik Ödülü kazanandı…

Yiğidim aslanım” türküsünün en can alıcı dizesidir “Kardeşin duymaz, el oğlu duyar”. Tek kişilik hücrelerde tecrit edilen mahkumların başına bir şey geldiğinde, el oğlu bile duyamaz!

Siyasi suçluların tecrit edildiği İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya’daki uygulamaları birinci ağızdan aktarıyor. Mahkumların tanıklıkları yanında, hukukçu ve psikologların da görüşünü alıyor.

Filmin dramatik bölümlerinde Jülide Kural hücreye konmuş bir mahkumun ruh durumunu canlandırarak izleyicinin empati kurmasını sağlıyor. Kural’ın attığı sessiz çığlıkla başlayan film ETA, IRA, RAF ve İtalyan Kızıl Tugaylar üyesi eski mahkumların, avukatların tanıklıklarını, ABD’de bir özel cezaevindeki uygulamayı paralel kurgulayarak gelişiyor.

Zincire vurulanlar

Arizona Maricopa County’de, Şerif Arpaio’nun işlettiği özel hapishanede bir günün görüntüleri, zincire vurulmuş, mezar kazma işinde çalıştırılarak cezalandırılan kadın mahkumların Uluslararası Af Örgütü’nün de tepkisini çeken içler acısı halini belgeliyor.

Hücre beyaza boyanmış, sürekli aydınlatılan, dışarıyla her tür ilişkisi kesilmiş, gece gündüz farkının bile gözlemlenemediği, bir yatak, bir lavabo, bir klozet, bir plastik tabure ve duvara lehimlenmiş raf irisi bir masadan ibaret. Burada bir insan, 23 saat kapalı kalıyor. Kalan bir saatte duşa götürülüp tek başına havalandırmaya çıkarılıyor. Avukatıyla dahi açık görüş yasak.

Hücrelerde bulunan mahkumların yüzlercesi her nasılsa intihar ediyor! İntiharların gerçek olduğunun varsayılması da tecritin ne denli insanlık dışı olduğunun bir başka kanıtı…

Ve “hayata dönüş”…

Türkiye’deki uygulama ise daha başlamadan can aldı. Geride bıraktığımız yılların en korkunç olaylarından, F tipi cezaevlerini protesto amaçlı  açlık grevini sona erdirmek için jandarmanın gerçekleştirdiği “Hayata Dönüş Operasyonu” adının tam tersi bir şiddete yol açmıştı.

There are approximately 71.000 prisoners in the Turkish prisons today. Among these, more than 10.000 are political prisoners.

The Turkish Ministry of Justice has recently constructed F-type prisons (known as the “isolation cell system”) in three locations in Turkey and is planning to construct eight more. These isolation cells will be used mainly for political prisoners. The Ministry of Justice is introducing the F-type prison as being compatible with European standards.

The documentary film The Silent Death aims to discuss and display European policies regarding prisons. Through the different interviews made with political detainees and former prisoners in Germany, Italy, Spain, North Ireland and the USA and with their families, we will try to show that the European prison system and the isolation cell system all around the world, is not the ideal system as propagated by the Turkish authorities. Interviews with researches working on this subject shows that the existing model in Europe is the outcome of a hundred-year-old system which has many deficiencies.

The film will try to depict the 30 years of isolation cell experience with the aim of pointing out the disparity between what is claimed and what is truly experienced, to the audience. The outcomes of the isolation system and its influence on human life will be told both by the victims and the witnesses.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/385163759/sessiz_olum.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: