ebru !!!

ebru-close2

“Taksim Marmara Otel’in köpeği Ebru için adalet Ebru, neredeyse 12 yıldır İstanbul’un sembollerinden biri olmuştu.”

Safkan bir İstanbul sokak köpeği olan Ebru pekçokları tarafından İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen Taksim’deki The Marmara oteli tarafından sahiplenilmişti. Bu zaman içinde Ebru herkesin önünde buluştuğu bu mekanın karakteristiklerinden biri haline gelmiş, bu iyi huylu ve sevecen köpek kentimizi ziyarete gelen bir çok ünlüye de patisini uzatmıştı. Kimler yoktu ki bu ziyaretçilerin arasında; Elçiler, devlet adamları, yıldızlar, işadamları, dünyanın dört bir köşesinden gelen turistler, kapının önünde sevgilisini bekleyen aşıklar…

Ebru her zaman oradaydı, otel girişinin sağındaki paspasının üstünde, sanki son zamanlarda hoşgörü, iyilik ve şefkatin anlamını unutmuş olan bu kentin ortasında bu soyut kavramların bir simgesi olarak, bazen ayakta, bazen paspasının üzerinde yatarak karşılıyordu ziyaretçilerini Ebru dünyanın en prestijli yayınlarına, hatta önde gelen tasarım dergisi Wallpaper’a bile konu oldu. Dergi bu harika hayvanı kapağına koydu ve altına da şunu yazdı: İstanbul, En İyi Kent! Geçen hafta Ebru’nun hayatı dramatik bir şekilde değişti. Bir veya birkaç şahıs tarafından dehşet verici bir saldırıya uğrayan Ebru, bu kişilerin herhalde en sevdikleri futbolcuları taklit etmek için karnına attıkları bir, iki, üç, beş… sayısını bilmediğimiz sayıda tekmeyle yaralandı. Bu saldırı hayvanlara işkence yapanlardan beklendiği üzere şiddet dolu ve acımasızdı. En kötüsü de, onlarca belki de yüzlerce insanın gözleri yaşanan bu vahşete kimsenin dur dememiş olması, bu gaddar serserileri kimsenin durdurmamış olmasıydı.

Ebru kötülüğün gözlerine bakakaldı öylece. Onu tüm güçleriyle defalarca tekmelediler. Canları sıkılıp gittiklerinde kaldırımda hareketsiz kaldı. Ebru kendini hiç o gece olduğu kadar yapayalnız hissetmemişti. Sonunda binbir güçlükle ayağa kalıp The Marmara’nın önündeki köşesine dönebildi, oradan da acilen ameliyata alınmak üzere Animalia’ya kaldırıldı. Göğüs kafesinde çeşitli yaralanmalar, akciğerde hasar, diyaframda çeşitli zedelenmeler… Ebru’nun bağırsakları darbelerin etkisiyle o kadar yer değiştirmişti ki kalbine ulaşmıştı neredeyse. Cerrah Ebru’nun iç organlarını bir bulmacanın parçaları gibi yerlerine yerleştirmek zorunda kaldı.

48 saat direndikten sonra, 1 Haziran, Pazartesi günü Ebru hayata veda etti.

Türkiye’nin en büyük hayvan hakları topluluğu olan Sahip Çıkalım! Olayın şahitlerine ulaşacak, gerekli kanıtlara ulaşacak, raporları hazırlayacak ve bu vahşi saldırının sorumlularını tüm belgelerle birlikte adalete teslim edecek.

“Justice for Ebru: the dog of the Marmara Hotel Taxim. For nearly 12 years Ebru was a symbol of , Istanbul.”

A pure Istanbul stray Ebru was “adopted” as a puppy by the Marmara Hotel in Taxim, the square that many consider Istanbul centre. For over a decade, Ebru has been a fixture of this emblematic location. This kind and affectionate dog has been greeting and extending her paw to countless personalities visiting our beloved city. Ambassadors, Heads of State, businessmen, tourists from every corner of the world, Ebru was always there, standing or lying right by the Hotel Concierge, a symbol of hope kindness and tolerance in a city that in recent times seems to have forgotten the meaning of those abstract concepts.

Ebru has been featured in some of the worlds most prestigious publications, even Wallpaper, the leading design publication, put thisamazing animal on its cover under the Headlines: Istanbul, Best City! Ebru’s life just took a dramatic turn las week. Ebru was brutally attacked by one or more individuals who, presumably trying to emulate their favorite footballers, proceeded to merciless kick her in the stomach one, two, three, multiple times. The attack was savage and of a brutality typical of animal abusers. Worst of all, it happened in plain view of tens, possibly hundreds of people who did nothing to stop the merciless thugs.

Ebru stood there, looking into the eyes of evil. They kicked her with their full strength time after time. She suffered as they walked again, leaving her paralized on the pavement. Never Ebru felt more alone that that night. Eventually she returned to her corner in frontof the Hotel from where she was rushed to Animalia. Multiple fractures in the thoracic box, damaged lungs, a fractured diaphragm. Ebru’s intestines were pushed up by the force of the blows and reached the heart area. The  veterinary surgeon had to re-compose Ebru internally, much like a puzzle.

After 48 hours of struggle Ebru passed away today Monday the 1st of June. The fear and confusion she must have felt will forever leave an impression in our minds. Of all the cases we have worked on this one has touched our souls in a profound way. A Nation’s treatment of its Heroes is a reflection of its values. We must therefore reflect about what the story of Ebru (and countless animals victims of abuse) tells us about ourselves.

Let’s Adopt, the biggest animal welfare network in Turkey will track down witnesses, collect available evidence, prepare necessary reports and bring the culprits to justice but first we have to find them and for that we need your help. Let’s Adopt will offer a reward to whomever provides information that leads to the conviction of those who committed this despicable atrocity.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: