küçük kara balık – samed behrengi / little black fish – samad behrangi

küçük kara balık

Kitapları dünyanın birçok diline çevrilen, İran şahlık rejiminin muhalif yazarı Samed Behrengi’nin en ünlü iki kitabından biri olan Küçük Kara Balık, 12 Eylül Darbesi sürecinde Türkiye’de yasaklandığı gibi, halen İran’da da yasaklı kitaplar listesinde bulunmaktadır. Çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramları vurgulayan bir kitap.

Denizin en derin sularında yaşayan yaşlı bir balığın, 12.000 çocuğu ve torununa anlattığı öyküde, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası, karşılaştığı zorluklara karşı direnerek yaşamı pahasına amacına ulaşmasını ve geride kalıp onu engellemeye çalışan bütün balıklara yol gösterici olması anlatılmaktadır.

kucuk kara balik yasadigi kucuk goletin ilerisinde neler oldugunu merak eder.annesi ve babasi ilerde turlu tehlike oldugunu bu goletin hayati oldugunu terkedip ilerilere gitmenin akillica olmadigini soyler.kucuk balik merakini yenemez, yanina bir kac balik daha alarak, ailesini arkasında birakarak, dereye cikar, dere buyur irmak olur, arkadaslar degisir hain olur, ve kucuk balik karabataga ve testere baligina ragmen denize ulasir.

This classic Persian story also resonates with adults. Behrangi, one of Iran’s greatest writers, wrote stories that were not “fairy tales”.His stories were considered symbolic of a reality of poor people who survived in difficult conditions under a repressive system. In this story, a little black fish seeks to understand the greater sea. It represents courage and the desire for knowledge, against age-old ignorance and fear – even if in the end a high price may have to be paid.

türkçe / turkish:

http://www.zshare.net/download/6147131414f2656c/

ingilizce / english:

http://www.zshare.net/download/6168923817ef741e/

almanca / german:

http://www.zshare.net/download/6168925686101fc1/

farsça / farsi:

http://www.zshare.net/download/61689297f5b0211a/

tüm küçük kara balık’ lara, küçük prens’ lere, peter pan’ lara, yıldız kız’ lara ve adını unuttuklarımıza ithafen…

2 Yanıt “küçük kara balık – samed behrengi / little black fish – samad behrangi”

  1. yıldız kız Says:

    küçük kara balık’ ları, küçük prens’ leri, peter pan’ ları, ve yıldız kız’ ları unutmadığın için teşekkürler..bu kitap, diğerleri ve eklediğin herşey için..ne zaman bir makale için araştırma yapsam karşıma kaynak olarak mutlaka blogun cıkıyor..gerçekten ellerine sağlık, cok güzel bir iş yapıyorsun:*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: