let’s make money

LetsMakeMoney_Poster

“Let´s make money” (Hadi para yapalım) krizi, kapitalizmin çelişkilerini ve nasıl bir dünyada yaşadığımızı daha iyi anlamak isteyenler için kaçırılmaması gereken çarpıcı bir belgesel film.

Avusturya’lı Rejisör Erwin Wagenhofer bir önceki “Feed the World” (Dünyayı Besliyoruz) belgeselinden sonra, bu filminde de seyircileri uluslararası kapitalizmin mantığı üzerinde bir yolculuğa çıkarıyor. Dünyadaki finans akışın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor, finans sistemi gözler önüne seriyor. Kapitalistleri  paralarını yarı sömürge ülkelerin yoksullarının sırtından nasıl çoğalttıklarını ayrıntılarıyla ortaya seriyor. İçinden geçmekte olduğumuz kriz koşulları düşünüldüğünde belgeselin önemi artıyor.

Wagenhofer bir bankanın reklam sloganını hatırlıyor: “Paranızı çalıştırın”. Bu sloganı bir afişte okumuş. “Ama sadece insanlar, makineler ve hayvanlar çalışabilir oysa” diyor rejisör. Ortaya attığı tez ise: Parasını bir bankaya yatıran her insan, eşitsizliğe katkıda bulunuyor. Çünkü menajerler, insanların bankalardaki paralarını, yoksul ülkelere daha fazla kar yapmak üzere yatırıyorlar. Bunu yaparken de mutlaka o ülkelerin insanlarını sömürüyorlar, çünkü düşük üretim harcamaları ile azami kar elde ediyorlar.

Vergi cenneti diye bilinen ülkelerin bankalar için nasıl kara para aklama makineleri olarak işlev gördüğünü de gözler önüne seriyor. Değişik hukuk sistemleri olan ülkeleri aracı olarak kullanan bankaların, paraların nerden, nasıl geldiğini, nereye gittiğini gizlemekte ustalaştığını ortaya koyuyor rejisör. Bu bankların kasalarında yatan toplam 11,5 trilyon dolar özel sermayeden söz ediliyor filmde. Bankaların avukatları buna olanak sunan ülkelerde yaptığı vergi kaçakçılığının yasal bir temele nasıl oturtuğunu anlatıyor. Örneğin Jersey adası böylesi bir ülke. Bu adanın maliye bakanı konuşmasında, ülkelerinde neden böyle bir konsepti uyguladıklarını anlatma çabası ise izleyenlerin  gülmelerine neden oluyor:

“Hangi ülkenin sokaklarında kan akıyorsa, oraya yatırım yapacaksın”

Erwin Wagenhofer has crafted a momentous and chilling work of reportage in this documentary that maps and analyzes the contemporary global financial system.Shuttled around the world in private limousines and welcomed to corporate offices atop gleaming towers, we are treated to a litany of explanations by people close to the action, outlining how the financial world works and where it stands. It is unsurprising for many to learn that capitalism is ruthless. More alarming is the degree to which the financial (ad)ventures of an unaccountable and often-invisible few are facilitated by public policies and monies and arcane schemes that drain vast quantities of wealth away from civilizations into private hands. In settings ranging from India to Austria, from Burkina Faso to Washington, D.C., the legacies of decades of relaxed credit, deregulation of markets, and privatization of public facilities are illustrated by concrete examples so bizarre, outsized, and chilling that you’d expect to find them in a science-fiction movie rather than a documentary. The testimonies of economic theorists, proponents of offshore tax havens, and even one “”economic hit man”” combine to create a portrait of high stakes and shortsightedness, with war, mass migration, and ecological disaster as only a few of the downsides.Viewed in such volatile economic times as these, this prescient, shocking, and expertly crafted primer will spark many urgent debates.

almanca orjinal, ingilizce altyazılı / german original with english subtitles !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/247144247/LMM_RU_www.softarchive.net.part1.rar

http://rapidshare.com/files/247138871/LMM_RU_www.softarchive.net.part2.rar

http://rapidshare.com/files/247141842/LMM_RU_www.softarchive.net.part3.rar

http://rapidshare.com/files/247141948/LMM_RU_www.softarchive.net.part4.rar

http://rapidshare.com/files/247140797/LMM_RU_www.softarchive.net.part5.rar

http://rapidshare.com/files/247143688/LMM_RU_www.softarchive.net.part6.rar

http://rapidshare.com/files/247137554/LMM_RU_www.softarchive.net.part7.rar

http://rapidshare.com/files/247087002/LMM_RU_www.softarchive.net.part8.rar

not: türkçe bilginin derlenmesinde kullanılan alınteri’ ne ve linkler için denny’ ye teşekkürler.

Bir Yanıt “let’s make money”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: