she stole my voice

she stole my voice

bir cinsellik suçu olarak adledilegelen tecavüz, aslında yöntem olarak da, yarattığı etki itibarı ile de aslında bir şiddet suçudur,; cinayetten farkı yoktur. bu suçla kurulan iktidar cinsellik kisvesi ile ete kemiğe bürünür, dışavurulur.

genel olarak ilk akla gelen erkeğin kadına tecavüzüdür. oysa erkeklerin de hemcinslerince bu şiddete maruz kaldıkları bilinmekte, lakin biraz gölgede kalmaktadır. örneğin ingiltere’de bir erkeğin de bu şiddete maruz kalabileceği resmi olarak 1994 yılında kabul edilmiş ve mağdurlar için hazırlanan bir kitapçıkta erkek mağdurlar için de bir bölüm açılmıştır.

“she stole my voice”  bu kapsamda düşünülebilecek bir olayı, ilk etapta çoğumuzun aklına gelmeyen bir durumu; kadının kadına, tecavüzünü, lezbiyen tecavüzünü konu alıyor. avrupa’ da bu konuda yapılan araştırmalar, bu konu üzerine düşünürken pek de aklımıza gelmeyen bu başlığın hiç de azımsanmayacak boyutta bir problem olduğunu gösteriyor.

claire renzetti’ nin “violent betrayal: partner abuse in lesbian relationships” adlı 1992 seneli çalışmasına göre lezbiyenlerin %30′ u partnerleri ya da bir ilişki içinde bulundukları diğer kadınlar tarafından bu tarz bir zorlamaya veya tecavüze uğradığını ortaya koymakta.

hangi cinsiyetten hangi cinsiyete yönelirse yönelsin tecavüz iktidar (bireysel, toplumsal, siyasi)  odaklıdır ve  bir şiddet suçudur!

A victim of lesbian rape faces not only the trauma of the rape itself, but completely inappropriate responses from her community. Often the community as a whole, law enforcement, and even the lesbian community deny that the crime is possible, or that it has the severity of male-female rape. And if the victim is herself a lesbian, reporting th crime often requires “coming out” to her friends and family. In “She Stole My Voice: A Documentary about Lesbian Rape,” examines lesbian rape from a holistic and multifaceted perspective; expert responses, community views, graphic depictions, and feminist analyses work together to create an unforgettable film that is simultaneously jarring and enlightening & horrific.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/212289374/ShStlMVc.part1.rar
http://rapidshare.com/files/212461645/ShStlMVc.part2.rar
http://rapidshare.com/files/212475304/ShStlMVc.part3.rar
http://rapidshare.com/files/212485653/ShStlMVc.part4.rar
http://rapidshare.com/files/212500786/ShStlMVc.part5.rar
http://rapidshare.com/files/212509110/ShStlMVc.part6.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: