esmeray – bir direniş öyküsü / esmeray – a resistance story

esmeray

“esmeray – bir direniş hikayesi” esmeray’ın 1972′ de kars’ da başlayan ve daha küçük yaşlarda cinsel kimliğini keşfetmesiyle başlayan ailesel problemlerden, “taşı toprağı altın” istanbul’ a gelip kimliğini kabullenip çaresizlikten seks işçiliğine başlamasının, birkaç sene sonra ise yaşamını daha farklı yollardan kazanmaya çalışmasının kendi ağzından ve arkadaşlarının anlatılarından oluşturulmuş hikayesi.

feodal toplumun sınırlarını zorlayan, toplumsal ikiyüzlülüklerle savaşan, bunları yaşarken yaşadıklarının bireysel değil toplumsal olduğunu fark ederek kendini sosyal mücadelelerin içine katan bir bireyin hayatı.

“Artık adım Esmeray. Öbür adımı ben de unuttum. 1972’de Kars’ta doğdum, 15 yaşımda da İstanbul’a geldim. 18 yaşından beri Kars’a hiç gitmedim. Aklına “öteki” ile ilgili gelen her kimlik bende mevcut: Kadın, travesti, Kürt, kara, feminist…

Her işi yaptım. İstanbul benim için bir kurtuluş olacaktı, bunu biliyordum. Ben 7 yaşına kadar kendimi kız zannediyordum. Farklıydım yani. Erkeklerden hoşlandığımı keşfettim. İstanbul’da önce dayımın evinde kaldım. Yağlı boya yaptım, lokantalarda çalıştım ama sürekli tacize uğradım. 16 yaşında eşcinsel gruplarla tanıştım. 18 yaşımda da travesti olmaya karar verdim. Ve artık kadın gibi dolaşmaya başladım.

Olmadım. Ben gerçi psikolojik olarak buna her zaman hazırdım ama maddi sorunları çözemedim. Bir gün etekle sokağa çıktım… Ailen sahip çıkmıyorsa, eğitimin yoksa, evin yoksa, kendini bulabileceğin tek yer var: Seks işçiliği. Başka yolu yok bunun.

“Bir evim, bir kocam, bir arabam olsun” demek istemiyorum. Bunlar olsa da olur; ama benim kaygım çok büyük. Toplumsal kaygılarım var. Televizyonu açıyorsun, bir kadın programında dikiş-nakış var; akşamüstü başka bir kadın programında adam karısını 17 yerinden keserek öldürmüş! Ne yurtdışına gitmek istiyorum ne de başka bir şehre. Bulunduğum yerde yaşamak istiyorum.

10 yıl kadar önce seks işçiliğini tamamen bırakmıştım. Bir sürü dostum bana iş vermedi. Bir kafede servis yapar veya mutfakta çalışabilirdim… Çok zor oldu. Evde börek yaptım sattım; şal ördüm sattım. O dönemde sokaktaki insanın ikiyüzlülüğünü gördüm. Ev sahibim bana midyeler getirip “Hadi götür, sat” dedi. Onların zorlamasıyla midye satmaya başladım. Bu arada insanlar bendeki taklit yeteneğini fark ettiler. Köy düğünlerinde, daha küçücükken taklitler yapardım. Ben de bir yerde haykırmak istiyorum. “Bunun yolu neden bu olmasın?” dedim.

Bir organizatör arkadaşımla oturup şovun iskeletini oluşturduk. Oyuncu Ayça Damgacı benim arkadaşım, onunla bir ay çalıştık. Ayça bana sahneyi kullanmayı öğretti. Belden aşağı kelime kullanmayı seçmedim. Küfürsüz bir şov hazırladım. Jale Karabekir’le de bir ay çalıştım. Gösterinin adını koyduk: “Cadının Bohçası”. Bilgi Üniversitesi’ndeki galada 300 kişilik salona 800 kişi sığdı.”

” esmeray – a resistance story ” is the story of esmeray who is a transgender.in this story you’ll learn about the difficulties of being transgender in turkey and the masks of the society.

but she shows everybody that there is still hope, and always will be!

türkçe ( ingilizce altyazılı ) / turkish ( WITH ENGLISH SUBTITLES !!! )

indir / download:

http://www.zshare.net/download/738340930a1a8d33/
http://www.zshare.net/download/738343663f3fffbc/
http://www.zshare.net/download/73834601e2844840/
http://www.zshare.net/download/7383492190a61b1c/
http://www.zshare.net/download/73835197ccb5f8d2/
http://www.zshare.net/download/738350949f4fd429/

2 Yanıt to “esmeray – bir direniş öyküsü / esmeray – a resistance story”

  1. […]  https://anticopyrighttr.wordpress.com/2009/10/17/esmeray-bir-direnis-oykusu-esmeray-a-resistance-stor… […]

  2. Solplatform Says:

    Dileyenler bu linklerden de belgesele ulasabilirler;

    http://www.archive.org/details/Esmeray

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: