sürdürülebilirlik ve tıp

SURDURULEBILIRLIK VE TIP

“Hastaların hem müşteri hem de patron olarak kabul edildiği; ve hiç de paradoksal olmayan bir biçimde hem hastaların yani sağlık hizmeti alıcılarının, hem de sağlık çalışanlarının yani sağlık hizmeti verenlerin de sürekli değişen bu iki kimliği [patron/müşteri] tek tek ya da çoğu zaman bir arada taşımaktan memnun olduğu ve bu memnuniyetini hiçbir şekilde sorgulamadığı bir çağda yaşıyoruz.

[ … ]

Kapitalizmin en ciddi ideolojik müdahalelerinden biri yabancılaşma hiç kuşkusuz; görüldüğü gibi sağlıkta fordist üretim modeli dönemini yaşıyoruz! Ve eğer bu alandaki yabancılaşmayı göz ardı edersek, onun niteliğini ve niceliğini sorgulamazsak yalnızca tıp için değil tüm bilimler kapsamında hala onlarda olmasını safça beklediğimiz, umduğumuz değerleri arayıp dururuz. Çünkü sınıflı toplumlarda ve devletin olduğu her yerde hiçbir şey olması gereken yerde değildir.

[ … ]

Tıp artık hastalıkların sınırlarıyla da oynayabiliyor: normal tanımını piyasa kurallarına göre yeniden yapıyor. Piyasa kuralları denen şeyin müdahalesi ile kızamıktan, enterit tedavisinden ya da kot işçilerinin yüzde yetmişinin kanser olmasından bihaber hekimler yetiştiriliyor…”*

* 3-6 ekim tarihleri arasında düzenlenen karaburun bilim kongresinde tolga ersoy tarafından yapılan sunumun gözden geçirilmiş versiyonu..

an article about the connection of medical science & capitalism..

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.de/files/48537223/SURDURULEBILIRLIK_VE_TIP.rar.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: