china blue

china blue

Fabrikanın çalışanları kalabalık halde yaşıyorlar ve suyu üst katlara kovalarla taşıyorlar. Yemek ve kiraları günde 1 dolardan az olan maaşlarından kesiliyor. Yaptıkları kot pantolonların büyük kısmı ABD ve onun gibi ülkelerde satılıyor. Bu belgesel sizleri güney Çin’de genç işçilerin sert koşullarda çalıştırıldıkları bir fabrikaya götürüyor. Belgesel fabrikadaki hiyerarşinin en tepesinden en aşağısına kadar giderek, küreselleşmenin sonuçlarını birey seviyesinden gözler önüne seriyor.

Film Çin hükümetinden  izin alınmadan yapıldı.Batı ülkelerinin onayıyla oluşturulan ekonomik baskıyı, insanlar üzerindeki sonuçlarını ve 1. dünya ülkelerinin yarattıkları ve korudukları kazançlarını ortaya koyan bir rapor niteliği taşıyor. Beklenmedik sonuyla da ABD tüketicileriyle istismar edilen işçiler arasındaki ilişkiyi gözle görülür hale getiriyor.

china blue-2

They live crowded together in factory dormitories where water has to be carried upstairs in buckets. Their meals and rent are deducted from their wages, which amount to less than a dollar a day. Most of the jeans they make in the factory are purchased by retailers in the U.S. and other countries. China Blue takes viewers inside a blue jeans factory in southern China, where teenage workers struggle to survive harsh working conditions. Providing perspectives from both the top and bottom levels of the factory’s hierarchy, the film looks at complex issues of globalization from the human level.

The film which was made without permission from the Chinese authorities, offers an alarming report on the economic pressures applied by Western companies and the resulting human consequences, as the real profits are made – and kept – in first-world countries. The unexpected ending makes the connection between the exploited workers and U.S. consumers even clearer.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/290138793/China_Blue
__PBS__2005_.part1.rar
http://rapidshare.com/files/290158578/China_Blue
__PBS__2005_.part2.rar
http://rapidshare.com/files/290207964/China_Blue
__PBS__2005_.part3.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: