yellow cake

yellow cake

Nick Cross tarafından yönetilen bu kısa,metaforik, animasyon film ilk başta  şirinleri anımsatıyor. Küçük sevimli karakterler kendi kasabalarında mutlu bir yaşam sürdürüyorlar. Bütün işleri kendilerine has sarı kek imalatı yapmak ve saat 12 olunca biralarını tokuşturarak o kekleri yemek. Bir gün fırıncı kasabalarına bir kedi saldırır ve ortalık kan gölüne döner. Kasabanın başkanı bu kediyi sarı keklerle kandırıp anlaşma yapar. Daha sonra kedi kendi kasabasında sarı kek satan bir dükkan açar. Bu minik karakterler de artık ona çalışmaktadır ve hergün keyifle yedikleri sarı kek kediye yollandığı için önce keyifsiz, ardından kendi kaynaklarından mahrum olduklarından bir çeşit yokluk  dönemi başlar.

Başlayan yoklukla beraber karakterler işbirlikçi ve işbirlikçiliği üzerinden servet yapan başkana saldırırlar, öclerini kedilerden almaya yönelik eylemliliğe girişirler.

Evet, bir animasyon, lakin çocuklardan ziyade büyükleri hedef alan, devletler arası çıkar politikalarının nasıl işlediğini, işbirlikçi rejimlerin nasıl ve ne için çalıştıklarını gösteren, kaynakları alınmış karakterler üzerinden kanları emilen coğrafyalardaki halklarla ve onların en ufak bir nefsi müdafalarının nasıl cezalandırıldığına değinen bir animasyon.

Animasyon, sürpriz, izleyiciyi hedef alan bir sonla bitiyor. “Katil uşak” şeklinde bir sapma yapacak değiliz lakin son, savaşlar esnasında tv’ler karşısında nasıl da bir film izleyicisi konumuna sokulduğumuz üzerine bir eleştiri.

Bu arada ilginç bir “benzerlik” sözkonusu. Filmin adı olan, ve filmde uğruna savaşıldığını gördüğümüz “yellow cake” türkçeye sarı pasta, sarı kek olarak çevriliyor.

“yellowcake” ise urania adı verilen, atom bombalarının yapıldığı uranyumu zenginleştirici maddelerden biri.

Animator Nick Cross created this fantastic funny animal cartoon featuring geopolitical bullying, social unrest, worker revolt, and some tasty yellow cakes.

it’s interesting, “yellowcake” doesn’t only mean the cakes which are yellow, but also a kind of uranium concentrate powder.

dile ihtiyaç duymayacaksınız / no need for language!!!

online izle / watch online:

http://subculturia.blogspot.com/2009/10/yellow-cake.html

indir / download:

http://rapidshare.de/files/48584709/yellow_cake.rar.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: