arızlı !

arızlı

Barınma hakkı için aylardır direniş gösteren Arızlı Irak Kızılayı Konutları’nda kalan depremzedelere polis müdahale etti. Olaylarda 3 kişi gözaltına alındı.

Irak’ın darbe sonrası idam edilen eski devlet başkanı Saddam Hüseyin’in, 1999’daki Marmara Depremi sonrası gönderdiği hibe ham petrolün satışından elde edilen 10 milyon doların bağışlanmasıyla yapılan Arızlı Irak Konutları’nda oturan, mülkiyet ve barınma hakkı için aylardır direniş gösteren 150 aileye polis bir kez daha saldırdı.

Önce gözaltılar
Aylardır mülkiyet ve barınma hakkı için konut alanında, kent merkezinde ve Ankara’da çeşitli eylemler yapan Arızlı Irak Kızılayı Konutları’ndaki depremzedelerden Çetin Kavşut, İsmet Saraç ve Bağdiken Saraç, akşam üzeri saatlerinde site girişinde kümelenen çevik kuvvet polisiyle henüz öğrenilemeyen bir nedenle tartışmaya başladı. Bu sırada takviye kuvvetlerin de gelmesiyle, üç kişi tartaklanarak gözaltına alındı. Depremzedeler, ifadeleri alınmak üzere bölgeden sorumlu Kuruçeşme Polis Merkezi’ne götürüldü.

Çadır yıkıldı
Olaylar üzerine konutların bulunduğu alana yığınak yapan çevik kuvvet ekipleri, depremzedelerin tüm itirazlarına rağmen nöbet tutulan, sohbet edilen, sorunların tartışıldığı direniş çadırını parçalayarak kaldırdı. Bu sırada yaşanan gerginlikte ise bazı kadın depremzedelerin polislere müdahale etmeye çalıştığı gözlendi. Polisin konutlara çıkan yolda barikat kurup basın mensuplarının da olay yerine gitmesini engellediği gözledi.

Valilik önünde eylem kararı
Olaylar sonrası toplanan mahalle meclisi, gözaltına alınanların serbest bırakılması için yaklaşık 2 kilometre mesafedeki polis merkezine yürüdü. Depremzedelere ve yürüyüşe çeşitli sol yapılar ve sendikalar da destek verdi. Olaylardan Vali Gökhan Sözer’i sorumlu tutan depremzedeler, akşam saatlerinde valilik binası önüne giderek sabaha kadar oturma eylemi yapma kararı aldı. Depremzedeler, ‘’Eve girememe ne anlama geliyor, bu psikolojiyi göstermek için sabaha kadar bekleyeceğiz ve Vali’yi makamına sokmamakta kararlı duruş sergileyeceğiz’’ dedi.

Built for the earthquake sufferers with the donations received from Iraqi Red Crescent for the Marmara earthquake in 1999, the tensions relating the use of these homes still continue. Claiming that the houses belong to them, the earthquake sufferers are waiting for their tittle registrations and in the mean time opposing the bureaucrats to be placed in the houses.

The earthquake sufferers who wanted to protect their homes were attacked by police. As a result of the scuffle three  persons were taken into custody.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: