metropol sürgünleri

metropol sürgünleri-tarlabaşı

Kentsel Dönüşüm projesi adı altında yıkımına karar verilen Tarlabaşı’ nda, tapuları olmasına rağmen insanların barınma hakkı da elinden alınıyor. Bir kültür ve bir yaşam yok edilmek isteniyor…

Onlar İstanbul’ un ‘ötekileri’ olarak adlandırıldılar. Kimileri köyleri yakıldığı için, kimileri işsizlikten, kimileri ise yaşama alanı bulduğu için sığınacak yer olarak seçmişler Tarlabaşı’ nı. Bütün hayatlarını köylerinde bırakıp gelmişler taşı toprağı altın denilen İstanbul’ a. Ucuzdu, en azından başlarını sokacakları yerleri vardı. Onlar mimari yapıymış, değerliymiş, Beyoğlu’ nun arka sokağıymış aldırmadılar, yaşamak zorundaydılar burayı seçtiler.

Tarlabaşı da diğer  ‘ ötekileştirilmiş ‘ mahallelerle aynı kaderi paylaşıyor. Kentsel Dönüşümün odak noktası. Burada biraz daha farklı ilerliyor proje, yasada ‘ yenilme ‘ diye geçip yıkım kararı çıkartılıyor.

Sokaklarda çöpler dolu. Belli ki toplanmıyor. Zaten çöküntü alanı olarak gösteriliyor yıkım için. Belediyenin hizmet getirmediğini söylüyor mahalle sakinleri.Çöp toplanmadığı, güvenlik sağlanmadığı, restore edilmediği zaman bir alan her gün çürütüle çürütüle çöküntü alanı haline getirilebilir. Belediyenin yapmaya çalıştığı da bu.

Kentsel Dönüşüm projesi dedikleri projenin altında yatan büyük rantın peşinde holdingler. İnsan yaşamı hiçbir şey için onlar için. Burada yaşayan insanları kent sürgünlüğüne mahkûm ediyorlar. Aldıkları her nefesin hesabını yapıyorlar. Burada Süryani’ si de, Kürt’ ü de, Ermeni’ si de, Rum’ u da, mültecisi de ve travestisi de bir arada yaşayabiliyor. Onlar bir yaşam bulmuşlar, bu yaşamı da kaybetmek istemiyorlar.

Belediyenin Toki üzerinden Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Çalık Grubu’na ihale ettiği Tarlabaşı 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi ilçe sakinlerini ayağa kaldırdı. 5 katlı binalarına sadece 22 metrekarelik dükkan yeri verildiğini vurgulayan mülk sahiplerinin yüzde 80’i Çalık Grubu ile anlaşmaya yanaşmadı. Mülk sahipleri ve kiracılar ‘Tarlabaşı ıslah edilsin, iyileştirilsin; ama rantsal dönüşüm merkezi olmasın” diyor; Çalık, Toki, Belediye ve sermayedarlarsa “Tarlabaşı, Tarlabaşı’ lılara bırakılamayacak kadar değerli bir yer”…

a documentary about tarlabaşı, a gentrification area in istanbul…

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/373498999/metropol_surgunleri.part1.rar

http://rapidshare.com/files/373483070/metropol_surgunleri.part2.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: