before stonewall

beforestonewall

Stonewall ayaklanmaları ,ABD’nin New York şehrinin Greenwich Village mahallesindeki Stonewall Inn’de 28 Haziran 1969 tarihinin erken saatlerinde bir polis baskınına karşı yapılan bir dizi hazırlıksız, şiddetli gösteriye verilen ad. Bu gösteriler çoğunlukla ABD tarihinde eşcinsellerin, cinsel azınlıklara zulmeden hükûmet tarafından desteklenen bir sisteme karşı ilk mücadeleleri olarak tanınır ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini başlatan tanımlayıcı olaydır.

ABD’deki ilk homofil grupları, eşcinselleri topluma asimile edebildiklerini ispatlamaya çalıştılar ve hem homoseksüeller hem de heteroseksüeller için çelişmeyen eğitimi tercih ettiler. Bununla birlikte 1960’ların son yıllarında Afrikalı-Amerikalı sivil hakları hareketi, 1960’lardaki karşıkültür ve savaşa karşı gösteriler gibi birçok etkin toplumsal hareketler oluştuğu için bu dönem çok mücadeleciydi. Bu etkiler, Greenwich Village’in liberal ortamı ile Stonewall ayaklanmaları için katalizör oldu.

The Stonewall riots were a series of spontaneous, violent demonstrations against a police raid that took place in the early morning hours of June 28, 1969, at the Stonewall Inn, in the Greenwich Village neighborhood of New York City. They are frequently cited as the first instance in American history when people in the homosexual community fought back against a government-sponsored system that persecuted sexual minorities, and they have become the defining event that marked the start of the gay rights movement in the United States and around the world.

Early homophile groups in the U.S. sought to prove that gay people could be assimilated into society, and they favored non-confrontational education for homosexuals and heterosexuals alike. The last years of the 1960′ s, however, were very contentious, as many social movements were active, including the African American Civil Rights Movement, the Counterculture of the 1960′ s, and antiwar demonstrations. These influences, along with the liberal environment of Greenwich Village, served as catalysts for the Stonewall riots.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/178003110/Before_Stonewall_1984.part1.rar
http://rapidshare.com/files/178006931/Before_Stonewall_1984.part2.rar
http://rapidshare.com/files/178010622/Before_Stonewall_1984.part3.rar
http://rapidshare.com/files/178014263/Before_Stonewall_1984.part4.rar
http://rapidshare.com/files/178017781/Before_Stonewall_1984.part5.rar
http://rapidshare.com/files/178018493/Before_Stonewall_1984.part6.rar

şifre / pass: lady-shadow

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: