işte özgür dünya / it’ s a free world

işte özgür dünya - it's a free world

bizden habersiz başlamış ve aynen öyle yaşanıp bitecek olan hayatları ters taraftan izlemeye başlıyoruz. ya da ortasından, “özgür bir dünya”da göçmenlere göçmenliklerinden kendilerinin suçlu olduğunu (tıpkı fırsat eşitliği ve seçme özgürlüğüne rağmen -!- yoksul kalabilenler gibi) kısa ve kesin cümlelerle buyuran, her şeyin ikamesinin mümkün olduğu bu sistemde insana(/ı) her zaman dilsizliği(/e), evsizliği(/e), yoksulluğu(/a) yakış(/yaklaş)tıran bir düzenin aracılarının gözünden, kesinlikle alışık olmadığımız muğlak bir noktadan bakıyoruz.

film, çağımızın en önemli sorunlarından olan göçmen sorununa farklı bir açıdan yaklaşmış. İzleyiciyi, aslında bu sorunun, insan emeği üzerinde oynanan çok çirkin bir oyun olduğu konusunda düşündürüyor. Çalıştığı işte uğradığı hakarete tepki gösteren Angie , bir arkadaşıyla birlikte İşçi Bulma firması kurar.

Londra’nın izbe semtlerinde yaşamlarını barakalarda geçiren göçmen işçileri büyük firmalara pazarlayan Angie ve ortağı Rose kısa sürede birçok işçiyi pazarlamaya başlar. Piyasada ucuz iş gücüne olan ihtiyacı da arkalarına alarak hızla kaçak işçiler arasında markalaşırlar. Her sabah barakaların önünde toplanan Polanyalı, Ukranyalı, Şilili, İranlı kaçaklar çaresizlikten Angie ile çalışırlar. Kamyonetlere balık istifi doldurulan işçileri büyük fabrikalara, sandviç imalathanelerine, temizlik şirketlerine pazarlarlar. Angie, kısa sürede çok para kazanırlar. Para kazandıkça da hırsı büyür… Film sınıf atlamaya çalışan bir kadının yaşadığı çelişkileri ve ’özgür’ olduğu söylenen bir dünyadaki eşitsizlikleri gösteriyor.

Angie sets up a recruitment agency with her flat-mate Rose, working in a twilight zone between gangmasters, employment agencies and the migrant workers ine her place. This is a tale set against the reality of the Anglo Saxon miracle of flexible labour, globalisation, double shifts and lots of happy, happy, happy consumers: Us.

ingilizce orjinal, türkçe altyazılı / english ( with turkish subtitles ) !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/76621961/iafw-By.school_bus.part1.rar
http://rapidshare.com/files/76625200/iafw-By.school_bus.part2.rar
http://rapidshare.com/files/76628342/iafw-By.school_bus.part3.rar
http://rapidshare.com/files/76631356/iafw-By.school_bus.part4.rar
http://rapidshare.com/files/76634595/iafw-By.school_bus.part5.rar
http://rapidshare.com/files/76637600/iafw-By.school_bus.part6.rar
http://rapidshare.com/files/76640391/iafw-By.school_bus.part7.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: