truth or dairy

Vegan ya da Veganlık, 1944’te Londra’da hala işlek halde olan, Vegan Society’yi oluşturan yedi vejetaryen tarafından türetilmiş bir beslenme kültürüdür.
Bazen “sıkı vejeteryanlık” diye de adlandırılan veganlık, en basit tanımıyla, hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. Çoğu vegan, hayvanlardan türetilen, dolayısıyla üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecek ürünlerini tüketmediği gibi, yapımında deri, kemik, jelatin, yün vb. hayvansal maddelerin kullanıldığı yiyecek dışı maddeleri de kullanmaz.
Veganlar etlerden alamadıkları proteini, soya fasülyesi gibi bitkisel besinlerle telafi etmeye çalışırlar.
Vegan sözcüğü ayrıca bu öğretiye bağlı kimselerin tüketebileceği ürünler için de kullanılır. Örneğin “pilaki vegandır” denilebilir.
Öğretiye sıkı sıkıya bağlı kimi veganlar, fotoğraf filmi jelatin içerdiğinden, analog fotoğraf çekmeyi, şeker kamışından üretilen şeker, işlenirken hayvan kemiklerinden türetilen bir tür filtreden geçirildiği için, şeker kullanmayı rededebilirler. Öte yandan, daha gevşek veganlar, tümüyle hayvansal bir ürün olduğu halde bal yemeyi veganlığa aykırı saymayabilirler.
Veganlığın sınırları çok kesin ve net bir şekilde çizilmemiştir. Ama vegan olmak için minimum koşulun, üretilmesi için hayvanların herhangi bir şekilde acı çektiği bütün ürünlerin reddi olduğu söylenebilir. Mesela inek sütü vegan değilken, bir annenin kendi isteğiyle çocuğuna verdiği süt vegandır.

veganlık hakkında 23 dakikalık bir ” giriş ” anlatısı.

This classic Vegan Society video remains one of the most entertaining and informative introductions to veganism.Viewers will learn why avoiding meat, leather, dairy and eggs is not only the most healthy way to live but also the most compassionate. Highly recommended for both existing vegans and anyone considering becoming a vegan.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/139972162/Truth.Or.Dairy._2005.DVDRip.avi_.part1.rar

http://rapidshare.com/files/139984558/Truth.Or.Dairy._2005.DVDRip.avi_.part2.rar

http://rapidshare.com/files/140003056/Truth.Or.Dairy._2005.DVDRip.avi_.part3.rar

http://rapidshare.com/files/140018839/Truth.Or.Dairy._2005.DVDRip.avi_.part4.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: