ya umut da biterse – namus cinayetleri ve kadın intiharlarını araştırma projesi belgeseli

Diyarbakır`da namus kisvesi adı altında katledilen ve intihar eden kadınların yaşadığı ortamı görmeye çalışan araştırma aynı zamanda şiddetin kaynaklarını da irdeliyor.

Diyarbakır Bağlar Belediyesi ve Bağlar Kadın Kooperatifi`nin yürüttüğü bu araştırmaya akademisyenlerden avukatlara, gazetecilere kadar çok sayıda kadın da destek verdi.

Aralık 2006- Kasım 2007 tarihleri arasında `Kadın intiharları ve Namus / Töre Cinayetleri Araştırma Projesi` kapsamında aynı tarihlerde Diyarbakır merkez ve 13 ilçesinde yaşanan 25 olay incelenmiş, ve olaylarla ilgili olarak 73 kişi ile mülakat yapılmış.

19`u intihar, 6`sı cinayetle (4`ü kesin, 2`si intihar şüphesi) sonuçlanan 25 vaka ile ilgili yapılan görüşmelerde tanıkların söyledikleri bölgede kadınların yüz yüze kaldığı sorunları ortaya koyar nitelikte.

Tanıklara ulaşmanın ve mülakat yapmanın uzun çabalar sonucu gerçekleştiği araştırmada (Hedeflenen 132 kişiden 73`üyle görüşme yapılabilmiş) özellikle olayın arka planına ve nasıl değerlendirildiğine yönelik görüşmelere yer verilmiş.

Tanıkların yaşanan olayları hem olumlayan hem de olumsuzlayan sözleri, namus kavramının sahiplenilmesiyle birlikte ortaya çıkıyor.

Çoğu çocuk yaşta olan kadınların yaşadıkları, yaşananların nedenlerinin araştırılmasını ve engellenmesini zorunlu kılıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı önemli bir sonuç ölüm nedenleri farklı olsa da bu kadın ve çocukların ortak noktasının şiddetten kaçmaya, mahkum oldukları yaşam tarzını reddetmeye, farklı bir çıkış yolu aramaya yönelmiş olmaları.

Kadınların aradığı çıkış yolları da bir sonuca ulaşmıyor:

`Anlaşılmanın kolaylığı, çözümü gerçekleştirmeyi beraberinde getirmiyor.`

`Baskı ve şiddet tehdidi farklı kaynaklardan gelse bile yaşanan toplumsal süreçler kadın bedenini yok ediyor`.

Kadınlar, üzerlerinde kurulan iktidarı yıkmak istediği için öldürülüyor ya da intihara sürükleniyor.

Dava süreçleri geçiştiriliyor..

Projeye destek veren avukatların aracılığıyla ulaşılan yargı sürecine ait bilgiler ise olayların bir başka çarpıcı yanını ortaya koyuyor:

25 olayın 9`unun dava sonucu intihar olarak sonuçlandı. Hem de ilk hazırlık soruşturmasından sonra. Heyet 4 olayın da davasına ulaşamamış.

Araştırmada, yargı sürecinde soruşturmaların derinleştirilmediği, kadın ve çocukların psikolojik destek almadığı ve dava süresince kadın kuruluşlarına başvurulmadığı gibi sonuçlara da ulaşılmış. Yargı süreciyle ilgili başka bir çarpıcı nokta ise ceza indirimleriyle ilgili.

Diyarbakır`da 2000-2005 yılları arasında işlenmiş namus cinayetleri dosyası 59 adet. Diyarbakır Barosu Kadın Komisyonu yaptığı araştırmada bu 59 dosyanın 46`sında aşırı tahrikten ceza indirimine gidildiğini tespit etmiş.

Namus kavramı güç ve çıkar sarmalını örtüyor…

Araştırma yaşanan şiddet olaylarının güç ilişkileri dışında anlaşılamayacağını söylüyor. Var olan güç ilişkilerini, kadın üzerinde yarattığı şiddet kapsamında ele alan araştırma, bu başlık altında aile içi tahakkümü, tahakkümün el değiştirmesini , devlet kurumları ve ailenin işbirliğini, yargının yaklaşımını, zorunlu göçün etkisini, yoksulluk ve şiddetin etkisini irdeliyor.

Namus kavramını farklı bir düzeyde ele almak gerektiği sonucuna ulaşan araştırma, aksi takdirde namusun güç ve çıkar ilişkilerini örtme işlevi gördüğünü ortaya koyuyor ve bu ilişki sarmalını açığa çıkarmanın da zor ama hayati olduğunu vurguluyor.

Documentary about the 25 cases of  ” morals & honor killings ” against women, at diyarbakır / amed , between the December 2006- November 2007 and their releations  with feudatory & patriarchy.

TÜRKÇE / TURKISH !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/375355253/ya_umut_da_biterse.part1.rar
http://rapidshare.com/files/375348925/ya_umut_da_biterse.part2.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: