tarlabaşı’ nda neler oluyor ?

Ülkemizde son yıllarda uygulanan kentleşme politikalarının bir sonucu olarak kent çevrelerinde orta ve üst sınıfların kullanımına ayrılan duvarlarla çevrili, güvenlikli, steril konutların yaygınlık kazandığını görüyoruz. Bugünlerde ise ağırlıklı olarak kent merkezine uzak alanlarda yapılan konutlarla ortaya çıkan bu türden sınıfsal ayrışmanın bu kez kentin merkezi noktalarında da varlığını eskisine oranla daha çok hissettirdiği görülüyor. Son dönemde ağırlık kazanan bu ikinci tür kentsel ayrışma aslında yeni bir olgu değil. 1950’lerden başlayarak Londra ve New York gibi emperyalist ülke kentlerinde başlayan, ülkemizde ise 1970’lerden itibaren gündeme gelen bu süreç “soylulaştırma” olarak adlandırılıyor. İngilizce “gentrification” kelimesinin karşılığı olan ve Türkçede seçkinleştirme, burjuvalaştırma, nezihleştirme, kibarlaştırma vb. kullanımları da olan “soylulaştırma”, kısaca orta ve üst sınıfların dar gelirlilerin yaşadığı, kent merkezlerindeki semtlere yerleşme süreci olarak tanımlanmakta.

Kentsel dönüşüm olgusunun dünyada yaygınlaşması ile kentsel alanların kapitalizm açısından bir mübadele değeri taşıması ve bir mal gibi alınıp satılabilen meta olarak algılanmasının yakından ilgisi var. Bu süreç aynı zamanda günümüz kapitalizmin bugünkü gelişim evresiyle son derece uyumlu. Küreselleşme süreciyle birlikte uluslararası sistemle entegre olup dışarıya açılan kentler uluslararası sermayeyle bütünleşerek hem bir rant unsuru hem de bu ranta zemin oluşturan rekabet sahaları haline geldi. Kentsel dönüşüm ilk olarak 1980’lerde, neo-liberal politikaların hakim olduğu İngiltere’de ortaya çıkmış, daha sonra bütün dünyada yaygın olarak uygulanmaya başlamıştır. Bu olgunun esasında, sermayenin daha önce toplumsal çıkar için kullanılan kamusal alanların, sit alanlarının ve tarihi bölgelerin ranta dönüştürülebileceğini fark etmesi ve bu yönde kentsel ranttan beslenmek için gerekli politikaların yürürlüğe girmesi yönündeki çabası yatıyor. Böylece kentin daha önce kamu yararına kullanılan alanları mübadele değerine dönüştürülerek ulusal ve uluslararası sermayenin kullanımına sunuluyor. Kentsel dönüşüm süreci ülkelerin demokratik yapısı ve gelişmişlik düzeyine göre her ülkede farklı şekillerde işliyor. Demokratik hakların gelişmiş olduğu ve sivil toplumun güçlü olduğu ülkelerde hem kentin eski sahipleri hem de rant için gelen sermaye karşılıklı memnun edilmeye çalışılırken, hukuk sisteminde zaafları olan, demokratik hak ve özgürlüklerin sözde kaldığı, uygulamada bir çok aksaklıkların olduğu yaşadığımız  gibi coğrafyalarda bu süreç, halkın yaşadıkları bölgeden tamamen sürülerek bölgeye daha varlıklı sınıfların yerleştirilmesi şeklinde tepeden düzenlemelerle zorunlu olarak gerçekleştirilen bir ‘soylulaştırma’ olgusuyla birlikte çok acımasız işliyor.

Linkteki belgesel, “soysuzların yaşadığı alanları”(!!!)  “soylulaştırma” nın Tarlabaşı’ ndaki izlerini sürüyor.

Gentrification and urban gentrification denote the socio-cultural changes in an area resulting from wealthier people buying housing property in a less prosperous community. Consequent to gentrification, the average income increases and average family size decreases in the community, which may result in the informal economic eviction of the lower-income residents, because of increased rents, house prices, and property taxes.

The documentary is about the gentrification project planned for Tarlabaşı / İstanbul.

TÜRKÇE / TURKISH !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/331908255/Tarlabasinda_Neler_Oluyor.rar.html

ya da / or:

http://www.gotupload.com/8ontvlctizqf/Tarlabasinda_Neler_Oluyor.rar

ya da / or:

http://hotfile.com/dl/23330568/0a122d8/Tarlabasinda_Neler_Oluyor.rar.html

ya da / or:

http://www.upload.gen.tr/d.php/s5/meeghda5/Tarlaba____nda_Neler_Oluyor.rar.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: