expect resistance

BİLGİ ve SATIN ALMAK İÇİN / INFO and BUY AS HARD COPY

http://www.crimethinc.com

CrimethInc.’den fikirler ve gerçeklik üzerine geniş kapsamlı bir çalışma. 3 eserin derlemesi halindeki bu kitap hem birçok şeyi anlatırken bir yandan da üzerine düşünülmesi ve fikirler geliştirilmesi konuları gösteriyor ve bu konular için bazı çözümler öneriyor. Bir hareketin, beklenen direnişin nasıl olacağı (yada olması) hakkında fikir edinmek ve birşeyler yaratmaya başlamak için sağlıklı bir yol gösterici olabilir.

Expect Resistance is not one but three books, each of which may be read as a complete work unto itself. The first book, printed in standard black ink, continues the inquiry into modern life and its discontents begun in Days of War, Nights of Love. Just as that book included improved versions of texts originally published between 1996 and 1999, this book draws on CrimethInc. material from 2000 to 2004, painstakingly refined and augmented with a great deal of new content. The second book, in red ink, is a composite account, related by three narrators, of the adventures and tribulations that inevitably ensue when people pursuing their dreams enter into conflict with the world as it is.

Together these comprise a third book, an exploration of the complex relationship between ideals and reality. Expect Resistance is a field manual for a field on which all manuals are useless, a meditation on individual transformation and collective resistance in disastrous times, and a masterpiece that raises the bar for radical publishing.

İNGİLİZCE / ENGLISH

indir / download

http://www.4shared.com/file/194528580/93529b4/EXPECT_RESISTANCE.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: