blood diamonds – the true story

” pırlanta: gerçek aşkın simgesi “

Mİ ?

Elmas ham haliyle taşınılması çok kolay bir madendir. Bir ülkede problem olduğu zaman ve gitmeniz gerekirse ne evinizi nede arabanızı yanınıza alabilirsiniz. Ancak bir avuç büyüklüğünde ham bir elması yanınızda kolayca götürüp 30 milyon dolara satabilirsiniz. Bu açıdan ham elmaslar özellikle büyük elmaslar kolay paraya çevrilir olduğu için en kolay nakit taşıma methodudur.

Afrikadaki iç çatışmaların finansmanı afrikadaki topraklarda çıkan ham elmasların kolayca satılabilmesi ile yapılmaktadır.

Kanlı elmaslara gelince, onlar New York Beşinci Cadde’de dünyanın en pahalı ve  gözde kuyumcularının vitrinlerinde. Gerdanlıklar, yüzükler, küpeler…

Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone´de elmas satışından elde  edilen gelir, korkunç insan hakları ihlallerine yol açan iç savaşları finanse  etmektedir. “Bu ülkelerdeki insanlar için elmaslar aşkı değil savaş, umutsuzluk ve yoksulluğu simgelemektedir.”

Because they are portable, easily concealed, and untraceable, diamonds lend themselves to smuggling and corruption. In several underdeveloped African nations, warlords have used diamonds to help finance wars, while the rest of the world has turned a blind eye. Rebel armies have forced tens of thousands of people to mine diamonds in brutal, dangerous conditions under the threat of death, their pay as paltry as a cup of rice per day. In Sierra Leone, rebels chopped off people’s hands, arms, feet, lips, and ears indiscriminately for years during a civil war financed in part by the trade of illicit diamonds.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/73949660/Blood.Diamonds.The.True.Story.part1.rar

http://rapidshare.com/files/73950010/Blood.Diamonds.The.True.Story.part2.rar

http://rapidshare.com/files/73950331/Blood.Diamonds.The.True.Story.part3.rar

http://rapidshare.com/files/73950623/Blood.Diamonds.The.True.Story.part4.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: