reel bad arabs

Hollywood film endüstrisi başlangıcından bu yana çeşitli gruplarla ilgili ön yargılı yaklaşımları pekiştiren bir tutum içinde olmuştur. Ayırmak, ötekileştirmek başlangıcından beri devlet güdümlü filmler yapmakta olan, psikolojik savaş silahı olarak kullanılan Hollywood’ un öncelikli yaklaşımı olmuştur.  İzleyiciler Asyalıları sinsi, siyahları kötü zenci, İtalyanları mafyacı, Hintlileri vahşi ve İspanyolları rüşvetçi olarak izlerler, ikibinli yıllarda bu tarz suçlayıcı yaftalara hoşgörüyle yaklaşılmıyor artık. Köşe yazarı Jay Stone Arapların bir bütün olarak görüldüğünü söylüyor ve şunları ekliyor;  “Siz sinemada Arap bir karakteri yalnızca üç özelliğe sahip bir insan olarak görürsünüz: Milyarder, bombacı ve dansöz. Arapları ve müslümanları sıradan ve normal insanlar olarak gösteren filmler yapılmayacak mı? ” Hollywood artık bu ilan edilmemiş savaşı sona erdirmelidir.

Arapların şeytani bir görüntü içinde tasavvur edilmesi bize Amerikan Kızılderililerini anımsatır. Yorumcu Pat Buchanan’ın 13 Haziran 1998’de Washington’daki yıllık Arap Amerikan Ayrımcılık Konferansı’nda belirttiği gibi: “Hollywood filmlerinde gördüğüm Araplar önceden seyrettiğim süvarili ve Kızılderili filmlere benzemektedir. Tuhaf şekilde giyinen Araplar bozuk bir İngilizce’yle konuşurlar ve sarışın kadın kahramanlara göz dikerler. Ekrandaki ‘kahramanların’ Kızılderililere ‘vahşiler’ demeleri gibi Araplar da ‘terörist’ olarak adlandırılır. Körfez savaşını anlatan Hot Shot 2 (1994) adlı filmde Amerikan askerleri Irak saldırısına karşı hazırlanır ve aralarından biri bağırır: ‘Kızılderililer savaş meydanında.’ ”

Arap imajı Nazi Almanyası’ nda çekilen “Robert ve Bertram” (1939), “Die Rothschild Aktien Von Waterloo” (Rothschild’ların Waterloo’daki Hisseleri, 1940), “Der ewige jew” (Ölümsüz Yahudi, 1940) ve “Jud Suss” (1940) gibi filmlerdeki yahudi imajıyla benzerlikler göstermektedir. Çengel burunlu Araplar’ın uzun giysiler giymesi gibi, ekrandaki yahudiler de filmin kahramanlarından farklı olarak siyah kıyafetler içinde tasvir edilirler. Onlar da dünyaya hükmetmeyi tasarlayan aç gözlü kılıksız, başka bir tanrıya inanan, masum insanları öldüren, sarışın kadınlara sarkan insan müsveddeleri (caricature) olarak görünürler. Ardarda yayınlanan imajvâri filmler, karikatürler, radyo programlan ve gazete yazılarının yahudilerin Almanya’nın birçok probleminden sorumlu günah keçileri olarak ilan edilmesinde katkısı olmuştur.

Son olarak da, siyahilerden örnekle, bu çeşit  çizgi filmlerin, diziler ve sinema filmlerinin yüzünden sadece yetişkinlerin değil, çocukların da alt benlerinde oluşan değişimleri gözlemleyebilmek için, bir kere daha bakmakta fayda var:

http://subculturia.blogspot.com/2009/08/hangi-bebek-daha-guzel-quelle-poupee.html

This groundbreaking documentary dissects a slanderous aspect of cinematic history that has run virtually unchallenged form the earliest days of silent film to today’s biggest Hollywood blockbusters. Featuring acclaimed author Dr. Jack Shaheen, the film explores a long line of degrading images of Arabs–from Bedouin bandits and submissive maidens to sinister sheikhs and gun-wielding terrorists–along the way offering devastating insights into the origin of these stereotypic images, their development at key points in US history, and why they matter so much today.

Shaheen shows how the persistence of these images over time has served to naturalize prejudicial attitudes toward Arabs and Arab culture, in the process reinforcing a narrow view of individual Arabs and the effects of specific US domestic and international policies on their lives.By inspiring critical thinking about the social, political, and basic human consequences of leaving these Hollywood caricatures unexamined, the film challenges viewers to recognize the urgent need for counter-narratives that do justice to the diversity and humanity of Arab people.

İNGİLİZCE / ENGLISH !!!

indir / download:

http://www.zshare.net/download/74439660e2d89952/
http://www.zshare.net/download/74446892f94c035a/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: