superman – red son # 1 – 3

ya  ” o bir kuş, hayır, o bir uçak; hayır hayır, o superman !!! ” replikleriyle hatırladığımız superman’ i, ” o proleteryanın çelikleşmiş ifadesinin vücud bulduğu şahıs, evet,  o sovyetlerin emperyalizme karşı yılmaz bekçisi; evet evet, o superman” şeklinde hatırlıyor olsaydık…

bir fantazi değil elbet… ideolojik bir çizgi roman. lakin kapitalizmin kendisini karşıtı üzerinden de var etmesi [ machiavelli’ nin kulakları saint antuan kilisesi’ nin çanları gibi çınlıyordur muhtemelen ] geleneğinin [ bkz. che’ nin kendisine karşı savaşırken ölen bir gerilla olmasına rağmen onu tişörtlere bastırma ve giydirerek para kazanma üzerinden yaptığı ölüseviciliğinin ] bir uzantısı.

marvell comics demiş ki; “eh, sattık, satıyoruz da… ama yetmez, başka mecralarda da akmak; o akışı da ranta çevirmek gerek…” işte böyle bir bakışla doğan superman – red son bu postun konusu. lakin marvell’ e para kazandırmaya niyetimiz hiç mi hiç yok.buyrun, burdan yakın…

konusuna gelirsek:

Kripton gezegeninden dünyaya doğru yola çıkan ve Superman’i taşıyan kapsül Smalville, Kansas yerine, Ukrayna’ya düşüyor. Superman, göğsünde orak/çekiç bulunan bir kostüm giyiyor.

Superman, sosyalizme kalpten inanan bir vatandaş olarak yetişiyor. Stalin’le arası çok iyi…

Superman ABD’ye gitmediği için tarihsel akış değişiyor haliyle. James Olsen Beyaz Saray’da CIA ajanı, Lex Luthor devlet için çalışan bir bilim insanı. Ortada aşık olunacak Superman bulunmadığı için, Louis Lane de Lex Luthor’un eşi…

Bu arada Batman de, annesi ve babası KGB ajanları tarafından gözlerinin önünde öldürüldüğü için azılı bir terörist oluyor.

Superman, Stalin’in ölümünün ardından, bütün gücünü açlığı ve adaletsizliği bitirmek için harcamaya başlıyor.

Zamanla, ABD ve Şili başta olmak üzere bütün ülkeler kendi istekleriyle sosyalizmi seçiyor. Superman, zor kullanarak ABD’ yi de alabilecekken, yapmıyor böyle bir hareket. İstiyor ki;  “gerçeği” görüp kendi istekleriyle sosyalizmi seçsinler.

In Red Son, Superman’s rocket ship lands on a Ukrainian collective farm rather than in Kansas, an implied reason being a small time difference (a handful of hours) from the original timeline, meaning Earth’s rotation placed the Ukraine in the ship’s path instead of Kansas. Instead of fighting for “…truth, justice, and the American Way”, Superman is described in Soviet radio broadcasts “…as the Champion of the common worker who fights a never-ending battle for Stalin, socialism, and the international expansion of the Warsaw Pact.” His “secret identity” (i.e. the name his adoptive parents gave him) is a state secret.

İNGİLİZCE / ENGLISH !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/345771759/superman_-_red_son.rar

not: u.’ ya ithafen…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: