istanbul çıplak / istanbul is naked

1980’lerde Dünya Bankası’nın Dünya kentlerini “Yarışan Kentler”e dönüştürerek, finans ve turizm ağırlıklı merkezler oluşturma planlarına Türkiye’den İstanbul sunuldu.

Liberal ekonomik eğilimler, kapitalist üretim merkezlerinin yer değiştirme hareketlerine bağlı olarak, şehri bir sanayi şehri olmaktan hızla uzaklaştırdı. Yatırımları üretimden emlak, finans, turizm gibi alanlara yöneltti. Bunun sonucu, kalabalıklaşan kente yeni alanlar yaratmak ve bunlardan yüksek karlar elde etmek amacıyla, şehrin en fakir ve savunmasız insanlarının onlarca, yüzyıllarca yaşadıkları nispeten merkezi yerlerdeki mahalle ve ilçelerindeki yaşam alanlarına göz dikildi.

Ve uygulamada insanların yaşama, mülkiyet, barınma ve kültürel hakları saldırıya uğradı. Binlerce insan yer değiştirmek zorunda kaldı, yeni evsizler, işsizler oluştu.

Kentsel dönüşüm yeni başladı ancak artan bir hızla ilerleyecek.

Bu film, “kentsel dönüşüm” üzerine bir fikir edinebilmek, şimdiye kadar verdiği zararlara ve arz ettiği tehlikeye dikkat çekebilmek amacıyla bu sürecin mağdurlarıyla yapılan görüşmelerle gerçekleştildi.

During 1980’s, İstanbul from Turkey, has been presented as a competing city in the scope of World Bank’s plan to make the cities of the world the competing cities. Cities’s production-center character have been changed due to the mobilization of capital. Qualifed work force needed for manufacturing and service sector have been made dormant.

Neo-liberal tendency led investments to estate, finance and turism from manucaturing as such. As a result, Relatively central areas that the poorest and defendless people have lived in for decades, have been coveted in order to open new places to make benefit out of it in a city getting more and more crowded. In practice, the right of property, living, housing and cultural rights have been insulted. Thousands of people had been displaced, new homeless and unomployed mass emerged.

Gentrification has started in recent years but but it will proceed with acceleration.

TÜRKÇE ( İNGİLİZCE ALTYAZILI ) / ENGLISH SUBTITLED (TURKİSH ORIGINAL)

indir / download:

http://rapidshare.com/files/346646172/i.c-i.n.part1.rar

http://rapidshare.com/files/346646479/i.c-i.n.part2.rar

http://rapidshare.com/files/346646677/i.c-i.n.part3.rar

http://rapidshare.com/files/346628397/i.c-i.n.part4.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: