eight glorious years of nepali people’ s war [ 2004 ]

Nepal, dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. 23 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin nüfusunun yüzde 85’i kırsal alanda yaşıyor. Budizm’in yaygın olduğu ülkede, 20 civarında farklı milliyet var. 5-10 yıl öncesine kadar dünyada pek de bilinmeyen Nepal, son yıllarda önce Krallık sarayındaki cinayetlerle, ama sonra da dağlarında mücadele eden gerillalarla tanındı.

Kapitalizmin alternatifsiz olduğu, burjuva demokrasisinin en iyi sistem olduğunun kanıtlandığı ve bu anlamda devrimler çağının da kapandığı propagandaları yoğun olarak yapılırken, sayısız ülkede silahlı mücadele veren birçok gerilla hareketi bu havanın etkisi altında “barış anlaşmaları” yaptı, kimileri silah bıraktılar. Bu gelişme, “devrimler döneminin kapandığı” propagandasına güç verdi. Burjuva ideolojisinin tahakkümü pekişti; zaten devrimlere gerek de yoktu; burjuva demokrasisi bütün sorunları çözecek yegane yönetim biçimiydi.

Bu görüşler, ideolojik kuşatma altında, “yenilgi” baskılanması ortamındaki küçük-burjuva kesimlerden, reformist soldan da destek bularak yayıldı, halklara benimsetilmeye çalışıldı.

Fakat “küreselleşme” çağı efsanesi bir bakıma çabuk çöktü; barış ve refahın egemen olacağı varsayılan dünyayı yoksulluk, zulüm, aleni emperyalist askeri saldırılar doldurmuştu. Burjuvazinin propagandası gerilerken, elveda proletarya, sosyalizm öldü, devrimler çağı kapandı söylemlerinin etkisi de azaldı. Nepal’deki halk savaşı, işte tam bu dönemde yükselen mücadelelerden biridir. Karşı-devrim rüzgarları henüz çeşitli kesimleri etkisi altında tutarken, Nepal’de 13 Şubat 1996’da Halk Savaşı başlatıldı. Silahlı mücadele tercihi, bu açıdan o süreçteki emperyalist karşı-devrim rüzgarlarının karşısına dikilen bir tutum da olmuştu.

This movie shows the inspiring guerilla struggle of the Nepali people, against all odds, even in the face of US imperialism and Indian expansionism. In the face of all of this oppression and imperialism, the third poorest country in the world with extraordinarily backward fuedal relations that oppress women and indigenous peoples, is standing up from the ground and ripping all oppression from the very root of culture, economic, and social relations.

NEPAL DİLİ, İNGİLİZCE ALTYAZILI / NEPALI WITH ENGLISH SUBTITLES !!!

indir ( divX- ogg – mpeg4 ) / download ( divX- ogg – mpeg4 ):

http://www.archive.org/details/eight_glorious_years

not / note:

sayfadan online izleyebilirsiniz. / you can also watch online from the page.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: