anarşizmin tarihi – imkansızı istemek ! / demanding the impossible – peter marshall

Devletsiz, efendisiz, patronsuz ve tanrısız “saf toplum ideali” , insanlık tarihi kadar eski bir zaman diliminden akarak günümüze kadar gelmiştir. Peter Marshall’ın “anarşi ırmağı” dediği bu uzun süreç bazen genişleyerek, bazen yeraltı sularına karışarak varlığını sürdürmüş, 1917 Ekim Devrimi’nde, 1936-1939 İspanyol İç Savaşı’nda çoşkun dalgalarıyla insanlığa yeni umut kapıları açmıştır.

Yaşadığımız döneme kadar genellikle Komünist Enternasyonel akımlarının ve devletli komünizmlerin gölgesinde kalan anarşist akımlar sendikal faaliyetlerde, kültürel akımlarda, feminizmle ekoloji hareketlerinde, pedagojiyle kitle psikolojisi alanlarında, bunlara ek olarak günümüzün küreselleşme karşıtı hareketlerinde varlığını hissettirmiş ve derin kökleri olan düşünsel zenginliğini her defasında sergilemiştir.

Peter Marshall, bu kapsamlı eleştirel tarih çalışmasında, anarşist fikir ve hareketlerin kökenleriyle günümüze kadar olan gelişimini izliyor. Proudhon, Kropotkin ve Godwin gibi kuramcıların yanı sıra Errico Malatesta ile Michael Bakunin gibi eylemcilerin görüşlerini, daha geniş kapsamlı anarşist geleneğin içinde ele alarak özgül tarihsel ve kişisel bağlamlarına yerleştiriyor.

Bu kitapta, geçmişten günümüze bütün anarşist akımların yanı sıra, Tolstoy gibi bir romancının, Gandhi gibi bir siyasetçinin birer anarsişt olarak çizilmiş portrelerini buluyoruz. 1968 Ayaklanmaları sırasında, anarşist sloganlarla öğretilerin, kitle hareketleri ve sendikal akımların içinde nasıl belirdiğini, gerçeklik kazandığını görüyoruz.

Anarşizmin Tarihi geniş, derin fikirler ve akımlar yelpazesine rağmen, temel amacından sapmadan, güncel sorunlarla ilgili pek çok çözümleme ve değer sunan bir anarşist geleneğin var olduğunu kanıtlıyor. ( 941 sayfa )

‘To be governed means that at every move, operation or transaction one is noted, registered, entered in a census, taxed, stamped, priced, assessed, patented, licensed authorised, recommended, admonished, reformed … exploited, monopolised, extorted, pressured, mystified, robbed; all in the name of public utility and the general good.’

So said Proudhon in 1851, and from the Ancient Chinese to today’s rebel youth many have agreed.

Navigating the broad ‘river of anarchy’, from Taoism to Situationism, from Ranters to Punk rockers, from individualists to communists, from anarcho-syndicalism to anarcha-feminists, Demanding the Impossible is an authoritative and lively study of a widely misunderstood subject. It explores the key anarchist concepts of freedom and equality, authority and power, society and the state and investigates the successes and failures of anarchist movements throughout the world. It covers not only the classic anarchist thinkers, such as Godwin, Proudhon, Bakunin, Kropotkin, Reclus and Emma Goldman, but also other libertarian figures, such as Niezsche, Camus, Gandhi, Foucault and Chomsky. No other book on anarchism covers so much so incisively.

In this updated edition, a new epilogue examines the most recent developments in theory and in practice, including ‘post=anarchism’ and ‘anarcho-primitivism’ as well as the anarchist contribution to the peace, green and Global Justice movements.

TÜRKÇE / ENGLISH !!!

türkçe indir / download in turkish:

http://rapidshare.com/files/358379715/anarsizmin_tarihi.rar

ingilizcesini indir / download in english !!!

http://rapidshare.com/files/358394829/demanding_the_impossible_-_peter_marshall.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: