kemal türkler – işçilere benden selam söyle

“ Bu kanlı planı bozacak, faşizm tehlikesini yok edecek güçler ve olanaklar vardır. Faşizmi tüm örgüt ve yuvalarıyla yok etmenin, bunalımdan kesin kurtulmanın, ülkemizin ve halkımızın sorunlarını çözümlemenin yolu da anti-faşist, anti-emperyalist, anti-tekel, anti-şoven güçlerin cephesinden, bu cephe güçlerinin ortak iktidarından geçiyor.. Gerçek kalıcı çözüm sosyalizme açılan ileri demokratik iktidarın kurulmasıdır”

Kemal Türkler 11.07.1980 ( Öldürülmesinden onbir gün önceki konuşmasından )

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu lideri, işçi sınıfının önemli kişilerinden Kemal Türkler, 1926 yılında Denizli’de, yoksul bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. Yoksullukla geçen bir ilkokul çağından sonra, genç yaşta hayatını terzi çırağı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu dönemde, işçi haklarıyla ilgili fikirleri şekillendi.

1944 yılında liseden mezun olan Türkler, yedek subay olarak askerliğini yaptı ve 1946 yılında tamamladı. Denizli’nin Tavasilçesinde bir yıl devlet memuru olarak görev yaptı. 1947 yılında İstanbul Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu dönemde hayatını Bakırköy Emayetaş fabrikasında işçilik yaparak kazandı. Sendikal yaşamı da bu iş sayesinde başladı.

1949 yılında Türkler’in ailesi babasının sağlık sorunu dolayısıyla İstanbul’a taşındı. Türkler Hukuk Fakültesinden 3. sınıfta ayrılmak zorunda kaldı ve 1953 yılına kadar gömlek terzisi olarak çalıştı, ve satıcılık gibi işler de yaptı.

13 eylül 1953’de Türkiye Maden-İş Sendikasının Bakırköy yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 19 Mart 1954 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Maden-İş Sendikasının Sekreterliğine getirildi. Yine aynı yıl, sağlık sorunları nedeniyle genel başkanlık görevinden ayrılan Yusuf Sıdal’ın görevini üstlendi.

Böylece 1958 yılında Türkiye Maden İş Sendikası Türkiye genelinde örgütlenmeye başladı.

Bu dönemde Türkiye’de 1960 Devrimi’nin getirdiği hak ve özgürlükler, sendikal çalışmaları hızlandırdı. 9 Ekim 1960 Türkiye Maden İş Sendikası, Milletlerarası Maden İşçileri Sendikaları Federasyonu’na üye oldu.

Kemal Türkler, 15 Temmuz 1966’da diğer bazı sendikacılarla birlikte Sendikalararası Dayanışma Anlaşması (SA-DA) verilen bir karara imza attı. Bunun sonucunda, MADEN-İŞ, BASIN-İŞ, LASTİK-İŞ, GIDA-İŞ15 Ocak 1967’de Türk-İş’ten ayrılıp [Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu]nu(DİSK)kurdular. Bu tarihte Maden-İş sendikasından Kemal Türkler, Lastik-İş sendikasından Rıza Kuas, Maden İşçilerinden Mehmet Alpdündar, Basın-İş’ten İbrahim Güzelce, Gıda-İş’ten Kemal Nebioğlu, DİSK yönetim kuruluna seçildi.

DİSK’in sendikalar aleyhine olan bazı maddeleri protesto ettiği 15-16 Haziran 1970 Kemal Türkler ve arkadaşları da tutuklandı. Bu dönemde sendikalar protesto amaçlı greve devam ederken, toplu sözleşme çalışmaları sonuçsuz kaldı.

Daha sonra, DİSK, Devlet Güvenlik Yasası tasarısına karşı 16 Eylül 1976’da genel yas ilan ederek, örgütlü bir genel grev başlattı. Kemal Türkler bu kez de tutuklandı.

Disk’in 6. Genel Kurul’unda 26 Aralık 1977 Kemal Türkler, DİSK genel başkanlığını kaybetti.

1978 yılında İstanbul Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarında Maden-İş başkanı olarak yürüdü. 19 Aralık 1979’da yapılan Maden-İş sendikasının, 23. Genel Kurulunda, Enternasyonal Marşı’nın okunması nedeniyle tutuklandı.

22 Temmuz 1980’de evinin önünde faşist pisliklerce vurularak öldürüldü.

suikastle ilgili olarak yakalanan zanlılardan ikisi, alparslan türkeş’le birlikte yılma durak ve celal adan’ın isimlerini, suikastin azmettiricileri olarak vermişlerdi. bu şekilde yargılanmaya başlanan yılma durak ve celal adan ise, verdikleri ifadelerde, suikast emrini, bizzat türkeş’in verdiğini söylemişlerdi. durak ayrıca, bu emri uygulamak üzere, kayınbiraderi ünal osman ağaoğlu’na başvurduğunu da ifade etmişti.

suikastle ilgili olarak yakalanan zanlılardan ikisi, alparslan türkeş’le birlikte yılma durak ve celal adan’ın isimlerini, suikastin azmettiricileri olarak vermişlerdi. bu şekilde yargılanmaya başlanan yılma durak ve celal adan ise, verdikleri ifadelerde, suikast emrini, bizzat türkeş’in verdiğini söylemişlerdi. durak ayrıca, bu emri uygulamak üzere, kayınbiraderi ünal osman ağaoğlu’na başvurduğunu da ifade etmişti.

türkler davası, nisan 1987’de sona erdiğinde, ilk yakalanan zanlılardan ikisi, türkler’i öldürmekten 12’şer yıl, olayda kullandıkları aracı gasp etmekten ise 20’şer yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı. bu arada ağaoğlu, yurtdışına kaçtığı için yargılanamamıştı. türkeş ve durak ise, askeri yargıtay’ın temyiz kararı ve sonrasında zamanaşımıyla birlikte ceza almaktan kurtulmuştu.

Kemal Türkler was a Turkish socialist trade union leader. He was founder and first president of Confederation of Revolutionary Trade Unions (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, DISK)

He worked as a metal worker for a long time. He became president of  Turkey’s Metal Workers’ Union (Türkiye Maden-Iş). He was a leading figure of the democratic trade union movement in Turkey.

Kemal Türkler was assassinated on 22 July 1980 in front of his home in Merter, İstanbul by ultra-nationalist MHP militants.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://www.mediafire.com/?yyywyn2nttq

http://www.mediafire.com/?zirfmoy1tyh

http://www.mediafire.com/?ndmjj1mnund

ya da / or:

http://www.archive.org/download/KemalTurklerIscilereBendenSelamSoyle/KemalTrklerilereBendenSelamSyle.avi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: