küçük papatyalar / daisies / sedmikrasky

Çekoslovakya’nın ilk feminist sinemacısı Vera Chytilová “Çek Yeni Dalgası” yönetmenleri arasında en yaratıcı ve radikal olanıdır. Rusların Çekoslovakya’yı işgalinden sonra 1969-75 yılları arasında film yapması yasaklanan Chytilová ancak Çek cumhurbaşkanına yazdığı mektuptan sonra yeniden çalışma izni alabilmişti.

Çekoslovakya’da 1960’lı yıllarda çekilmiş en anarşik ve cesur film kabul edilen Küçük Papatyalar, yaşadıkları tüketim toplumuna duydukları tepki nedeniyle önlerine gelen her şeyi yıkmaktan ve bozmaktan zevk alan iki genç kızın öyküsünü anlatır. İkisinin adı da Mary olan kızlar yaşlı adamlara oyunlar oynayarak eğlenmekte, işsiz ve amaçsız olarak etrafta dolaşmaktadırlar.

Çılgın bir güldürü niteliğindeki bu özgün ve avangard film ayrıca belirgin anti-militarist öğeler içermektedir.

“Çek Yeni Dalgası”nın en önemli filmlerinden biri olan Küçük Papatyalar resmi makamları şoke etmiş ve ilk gösterimi bir yıl ertelenmişti. Film gösterime çıktığında hem ülkesinde hem de dünyada büyük bir coşkuyla karşılandı.

Sedmikrásky (Daisies, 1966)  by Věra Chytilová can be seen as a kind of continuation, especially in terms of female representation. First of all, it presents interesting, unconventional portraits of individual female personalities. Furthermore, it paints an excellent picture of Czech culture and society described from an alternative point of view that, over the years, has been shared by non-conformists, artists and intellectuals.

Questioning the importance and the value of any order or system—political, social or cultural—Chytilová’s film were in deliberate revolt against cinematic genres and dominating notions of representation. As a filmmaker, Chytilová has worked out her own style, which she uses consistently to create a subjective vision of female individuality. Drawing on the typical structures of Czech culture and cinematic tradition, she emphasised the uniqueness of each “self” and the distance that can exist between the individual interpretation of gender and its social interpretations.

çekçe orjinal, türkçe, ingilizce, bulgarca altyazılı /  original in czech with english, bulgarian and turkish subtitles ( as srt file )

indir / download:

http://rapidshare.com/files/291440069/Sedmikrasky.part1.rar
http://rapidshare.com/files/291417968/Sedmikrasky.part2.rar
http://rapidshare.com/files/291435301/Sedmikrasky.part3.rar
http://rapidshare.com/files/291459204/Sedmikrasky.part4.rar
http://rapidshare.com/files/291463862/Sedmikrasky.part5.rar
http://rapidshare.com/files/291489024/Sedmikrasky.part6.rar
http://rapidshare.com/files/291493448/Sedmikrasky.part7.rar

Bir Yanıt “küçük papatyalar / daisies / sedmikrasky”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: