second skin

Psikolojik danışman Arif Özutku’ ya göre, şiddet içerikli bilgisayar oyunları çocuklarda saldırganlaşmaya sebep oluyor.

Şiddet içeren oyunların çoğunda kural tanımama ve başkasının hakkını gasp olduğunu altını çizen Arif Özutku, son yıllarda başta Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ndeki okul baskınlarında toplu öğrenci cinayetlerin temelinde içinde kan, silah, vurup kırma ve yasa tanımayan oyunların olduğunu söyledi.

Özutku, “Çocuk bilgisayar oyununda banka nasıl soyulur diye oyunu oynuyor. Oyunda bankayı soyacak çete üyeleri bankanın güvenlik görevlileri ve polise saldırıyor. Oyunda hırsızlar banka güvenlik görevlisi ve bölgeye gelen tüm polisleri öldürüyor. Hırsızlar yakalanıyor. Cezaevine konuluyor. Bu sefer cezaevindeki infaz koruma görevlilerini öldürüyor. Bir oyun düşünün ki her şey öldürmeye yönelik. Bu oyunu izleyen çocuğun ruh halini düşünemiyorum. Bu oyunları izleyen çocuk saldırgan ve kural tanımaz olacaktır. Oyunları hazırlayanlarında klinik vaka olduklarına inanıyorum.” diye konuştu.

Uzun süreli bilgisayar başında kalan çocuklarda ekran bağımlılığı oluştuğunu belirten Özutku, sürekli oyun oynayan çocuklarda arkadaşlık kuramama sıkıntısının oluşacağını söyledi.

Çocukların ruh dünyalarının çok hassas olduğunu vurgulayan Özutku, ebeveynlerden sevgi alacakları dönemde çocukların şiddet içerikli oyunlar izleyerek meyillerini saldırganlığa doğru kaydırdığını ifade etti.

Özutku, sözlerini söyle sürdürdü: “Sürekli insana varan veren oyunlar izleyen çocuklar kısa süre sonra çevresine zarar vermeye başlıyor. Kendi imkanları ölçüsünde oyunlarda gördüğünü uygulamaya koymaya başlıyor. Sürekli arkadaşlarıyla kavga ediyor. Çevreye zarar vermekten zevk almaya başlıyor. Çok basit bir şiddet figürü bile çocuğun ruh dünyasını kirletir. Saldırgan bir çocuk olmasına zemin hazırlar. Taşa sert bir şekilde vurularak kırılan bir cisim bile çocuktaki şiddet duygusunu harekete geçirir.”

Psikolojik danışman Ferhat Kozal, bu tür oyunları izleyen çocukların kısa süre arkadaş grubundan soyutlanarak hemen içine kapandığını kaydederek dışarıda arkadaşlarıyla oyun oynama yerine odaya saatlerce bilgisayarıyla baş başa kalmayı tercih edeceğini söyledi.

Kozal, bunun da çocukta asosyal kişilik bozukluğuna neden olacağını kaydetti.

Second Skin takes an intimate, fascinating look at computer gamers whose lives have been transformed by the emerging, hugely popular genre of computer games which allow millions of users from around the world to simultaneously interact in virtual spaces. We meet couples who have fallen in love without meeting, disabled players whose lives have been given new purpose, those struggling with addiction, Chinese gold-farming sweatshop workers, wealthy online entrepreneurs and legendary guild leaders – all living in a world that doesn’t  exist.

İNGİLİZCE / ENGLISH !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/353106124/Second.Skin.part1.rar
http://rapidshare.com/files/353116563/Second.Skin.part2.rar
http://rapidshare.com/files/353126111/Second.Skin.part3.rar
http://rapidshare.com/files/353135252/Second.Skin.part4.rar
http://rapidshare.com/files/353143626/Second.Skin.part5.rar
http://rapidshare.com/files/353151720/Second.Skin.part6.rar
http://rapidshare.com/files/353159708/Second.Skin.part7.rar
http://rapidshare.com/files/353159783/Second.Skin.part8.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: