internette telif hakları

Programın konuğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisans, Queen Mary Üniversitesi ve Dresden Teknik Üniversitesi Fikri Mülkiyet Hukuku Ortak Yüksek Lisans Programı mezunu, tezini de “İnternette Telif Haklarında Sınırlamalar ve İstisnalar” konusunda yazmış Av. Selva Kaynak.

Programda öncelikle İnternetin dünyada ve Türkiye’de kullanım alanının yoğunlaştığı alanlar tespit edilirken; bu analizin gösterdiği sonuçlar ışığında, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu açısından İnternetteki müzik, film vb. indirmeler ele alınarak yasaklamanın çözüm olmadığının altı çiziliyor. Fotokopi mak. ve cd kopyalama cihazı örnekleri ile konu yakın geçmişten örneklerle açıklanırken buna ilişkin kanun maddeleri belirtilmiş.Hak ihlali halinde eser sahiplerinin haklarını koruduğunu iddia eden çeşitli meslek birliklerinin hangi kanunun hangi maddesine dayanarak eser sahibi gibi hareket ettiğine de değinilmiş.

Şahsi kullanım ve adil kullanım kriterleri üzerinde durularak, hak sahibi olmaksızın satışa arz etme ve yayının kanuna göre ceza gerektirdiğinin ancak internetten müzik ve film vb. indirmenin suç teşkil etmediği anlatılıyor.

Uygulamada fikri hak ihlalleri yüzünden açılmış davalardan örnek verilerek Fsek ek madde 4. üzerinde duruluyor. HADOPi2 yasasının neler getirip neler götürdüğü, bununla amaçlananın hukukçu gözlüğüyle bakıldığında ne olduğu çözümlenmeye çalışılmış.

a brief about copyright laws in turkey..

indir / download:

http://rapidshare.com/files/368259382/internette_telif_haklari.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: