persepolis

persepolis, iranlı marjane satrapi’ nin fransızca yayımlanmış otobiyografik çizgi romanı. yakın zamanda çizgi film uyarlaması coğrafyamızda da gösterime giren persepolis, yayımlandığı her dilde ilgi görmüş, pek çok saygın çizgi roman ödülü kazanmış bir çalışma. kuşkusuz, albümün başarısı tek bir nedene indirgenemez ama anlatı(cı)nın melezliği kendisini popülerleştiren en temel etken. satrapi, ortalama bir iranlı değil. batılı-frankofon bir eğitim alıyor, henüz 14 yaşında, tek başına avusturya’ ya okumaya gidiyor. ailesi de benzer deneyimler yaşamış, aristokrat geçmişleri olan insanlardan oluşuyor. büyükanne, baba ve anne, iran’ da yaşanan siyasi ve kültürel değişimlerle mücadele eden rejim muhaliflerinden.

en temelde çizgi roman da ondan uyarlanan animasyon da yaşadığı coğrafyadaki sıkıntılardan bunalarak coğrafya değiştiren insanların yaşadıkları kültürel şizofreni üzerine hoş bir çalışma.

originally published to wide critical acclaim in france, where it elicited comparisons to art spiegelman’s maus, persepolis is marjane satrapi’s wise, funny, and heartbreaking memoir of growing up in iran during the islamic revolution. in powerful black-and-white comic strip images, satrapi tells the story of her life in tehran from ages six to fourteen, years that saw the overthrow of the shah’s regime, the triumph of the islamic revolution, and the devastating effects of war with iraq. the intelligent and outspoken only child of committed marxists and the great-granddaughter of one of iran’s last emperors, marjane bears witness to a childhood uniquely entwined with the history of her country.

persepolis paints an unforgettable portrait of daily life in Iran: of the bewildering contradictions between home life and public life and of the enormous toll repressive regimes exact on the individual spirit. marjane’s child’s-eye-view of dethroned emperors, state-sanctioned whippings, and heroes of the revolution allows us to learn as she does the history of this fascinating country and of her own extraordinary family. intensely personal, profoundly political, and wholly original, persepolis is at once a story of growing up and a stunning reminder of the human cost of war and political repression. it shows how we carry on, through laughter and tears, in the face of absurdity.

İNGİLİZCE / ENGLISH !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/380833588/persepolis.rar

2 Yanıt “persepolis”

 1. öykü şerifoğlu Says:

  Bu çizgi romanın türkçesini de indirmemize olanak var mı?

  • anticopyrighttr Says:

   merhabalar;
   çeşitli e-kitapları orjinal diliyle beraber türkçe olarak da paylaşmamız o kitabın türkçe e-kitap versiyoununa ulaşabilmiş olmamızdandır.
   persepolis’in türkçe versiyonu elimizde bulunmadığından ne yazık ki gönderiye ekleyemedik.

   bu biraz da bu coğrafyada kitap tarayan arkadaşların taramayı tercih ettikleri türlerle alakalı.eğer olur da türkçe versiyonuna da ulaşabilirsek zevkle paylaşırız.

   selamlar,

   direniş ve dayanışmayla;

   ancr-tr kollektifi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: