kapitalizm: bir aşk hikayesi / capitalism: a lovestory

“kapitalizm: bir aşk hikâyesi” konusunu doğrudan doğruya insan hikâyelerine taşıyarak işliyor. kriz ortamındaki amerikan kapitalizmini de tek tek insanlar üzerinde odaklanarak eleştiriyor. filmde neler mi var (?):

ipotek borçları nedeniyle konutlarından polis zoruyla tahliye edilen insanları görüyoruz… bu insanların önemli bir bölümü, uzun yıllardan beri oturdukları evlerden çıkartılıyor; zira, komisyoncuların, bankaların iğvasına kanarak konutlarını ipotekleyerek ilaveten borçlanmışlar ve tökezleyince evleri satılmış. yirmi yıldır oturdukları konuttan polis zoruyla çıkarılan aileye emlâk komisyoncusu soruyor: “evin son temizliği için dışarıdan insan tutacağız; isterseniz siz temizleyip bin dolar kazanın…” kabul ediyorlar. 81.000 dolarlık borç nedeniyle tahliye ettikleri kendi evlerini temizleyip yeni sahipleri için hazır hale getirdikten sonra bin doları alıyor; kamyonetlerine binip kayboluyorlar.

havayollarının bunalıma girmesi bahanesiyle maaşları düşürülen ve “yoksul amerikalılar sınıfına” katılan pilotlar… bazıları, yoksullara dağıtılan yiyecek karnelerine muhtaç kalmış; birisi mesai saatleri dışında köpek gezdirerek; bir başkası kanını satarak ek gelir kazanıyor.

dev perakende zinciri wal mart’ta çalışırken kansere yakalanıp ölen adamın hikâyesini karısından dinliyoruz. hastanelere 100.000 dolar borçlanmışlar. cenaze kalktıktan sonra öğreniyor ki wal mart kocası için bir hayat sigortası yapmış; ne var ki, sadece şirketin yararlanabileceği türden bir sigorta… işçinin ölümü, aileyi iflasa sürüklerken, wal mart için kazanç kaynağı olmuş. bir hayli yaygın olan bu tür sigortalara, finans çevrelerinde “köylü sigortası” dendiğini öğrenen dul kadın, “bu köylü lâfı çok ağırıma gitti” diyor.

özel şirketler tarafından “işletilen” çocuk hapishanelerinden manzaralar izliyoruz. öyle anlaşılıyor ki, hapis süresi uzadıkça işletmenin kârlılığı artmaktadır. basit kabahatler nedeniyle bir-iki ay hapis cezası alan yoksul çocukların hapis süreleri çeşitli bahanelerle birkaç kat uzatılmaktadır.amerikan ekonomisini yöneten kişilerin büyük şirketlerle göbek bağlarını moore tek tek ortaya koyuyor. ve gösteriyor ki, bunlar, dev bankalara hizmet ederken kazandıkları milyonlarca doların “karşılığını” hükümete geçtikten sonra eski şirketlerini doğrudan veya dolaylı yöntemlerle ödüllendirerek fazlasıyla ödemişlerdir.

ünlü banker warren buffett’in “finansal sistemin kitle imha silahları” olarak adlandırdığı ve krize yol açtığı söylenen “finansal araçlar”dan bazıları, örneğin türevler, batık kredi takasları ne anlama gelmektedir? wall street’teki ofislerinden çıkan bankerlere, uzmanlara uzatılan mikrofona yanıt gelmiyor. harvard’lı ünlü profesör (ve imf’nin eski baş ekonomisti) kenneth rogoff’a ulaşıyor; profesör açıklamaya çalışıyor; tökezliyor, beceremiyor. bankalara 700 milyon dolar aktaran kurtarma operasyonunun izlerini sürmeye çalışması da var filmde.  kongre’de bu süreci denetlemeyi üstlenen kişiye sorulan “bu para şimdi nerede?”ye cevap, “bilmiyorum”. moore’u, bundan sonra elinde bir torba; “vatandaş olarak paramı geri almaya geldim” diyerek tek tek dev bankaların kapılarında görüyoruz.

film, “krizden tablolar” olarak başlıyor; hızla kapitalizmin eleştirisine dönüşüyor. “kapitalizm paranın egemenliğine dayandığı için özünde anti-demokratiktir; acımasızdır; habistir; ortadan kaldırılmalıdır.” Bu mesaj, film boyunca farklı insanların ağzından sık sık tekrarlanıyor. sistemin kötülükleri, o kadar açıktır ki, isyan haklıdır. film boyunca sıradan insanların dayanışmayla, mücadeleyle, fabrika işgaliyla kazandıkları zaferler de anlatılmaktadır.

capitalism: a love story ”  is a 2009 american documentary. the film centers on the financial crisis of 2007–2010  and the recovery stimulus, while putting forward an indictment of the current economic order in the united states and capitalism in general. topics covered include wall street’s “casino mentality”, for-profit prisons, goldman sachs’ influence in washington dc, the poverty-level wages of many airline pilots, the large wave of home foreclosures, and the consequences of  ” runaway greed “.

türkçe altyazılı / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/363507850/CptlsmALvStry.2009.DvDrip.Eng-FXG.part1.rar
http://rapidshare.com/files/363506829/CptlsmALvStry.2009.DvDrip.Eng-FXG.part2.rar
http://rapidshare.com/files/363499323/CptlsmALvStry.2009.DvDrip.Eng-FXG.part3.rar
http://rapidshare.com/files/363506097/CptlsmALvStry.2009.DvDrip.Eng-FXG.part4.rar
http://rapidshare.com/files/363499718/CptlsmALvStry.2009.DvDrip.Eng-FXG.part5.rar

türkçe altyazı / turkish subtitle:

http://divxplanet.com/sub/m/21441/Capitalism-A-Love-Story.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: