cumhuriyet halk fırkası’ nın programı ve kürt sorunu – ismail beşikçi

” daha önce chf’ nin tüzüğü ile ilgili bir araştırma yayınlanmıştı. bu araştırma ise chf’ nin programı ile ilgilidir. bu arada, chf genel başkanı ve cumhurbaşkanı gazi mustafa kemal’ in dolayısıyla chf’nin görüşlerini radikal bir şekilde yorumlamaya ve bu görüşlere doktriner bir karakter vermeye çalışan kadro hareketi üzerinde de durulmuştur. chf’ nin tüzüğü gibi programı da türkiye’ nin siyasal hayatında çok büyük rol oynamış bi metindir. demokrat parti ve onun devamı olan adalet partisi de dahil olmak üzere, chf kökenli bütün partilerde bu etkiyi görmek mümkündür.
1931 programında “halkçılık” olarak ifade edilen görüşler, bugün,”emek ve sermaya arasında barışı sağlamak” adı altında bütün partilerin programında yer almaktadır. “milliyetçilik” konusundaki görüşler ise, “sosyalist” partiler de dahil olmak üzere, aşağı yukarı bütün partilerin programında yer almıştır. türk siyasal partilerinin hiç biri, bu tür bir “milliyetçilik” anlayışını kürt ulus olgusu açısından değerlendirmemiştir.”sosyalist” partilerin ifade etmeyerek, dokunmayarak, görmezlikten gelerek chp ve chp kökenli partiler de hararetle savunarak kemalist milliyetçiliğin ( ırkçılığın ) sahipleri olmaya devam ediyorlar. her zamanda ve her koşulda resmi ideolojiyi yeniden üretiyorlar.
örneğin, türkiye işçi partisi’nin 1963 programında, milliyetçilik, chp programında ve chp kökenli öteki partilerin programında ifade edildiği biçimde yer almıştır. bu arada, milliyetçi hareket partisi’ ni ırkçı kabul edip öteki partileri milliyetçi olarak görmenin de üzerinde durulması gerekir. böyle bir çabanın, yani türk ırkçılığını, sadece, mhp ile sınırlamanın esas amacı, türk siyasal partilerinin özellikle chp’ nin kürt ulusuna karşı sürdürdüğü ırkçı ve sömürgeci politikayı maskelemektir. ”

For many years, Ismail Beşikçi was the only non-Kurdish person in Turkey to speak out loud and clearly in defense of the rights of the Kurds. Continuing to write and speak in spite of all attempts to silence him, Beşikçi has become a powerful and important symbol for the Kurds and for the human rights movement of Turkey. He was charged for over 100 years but released from jail in 1999. 32 of 36 released books of Ismail Besikci were banned in Turkey.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/382738377/chf.rar

Bir Yanıt to “cumhuriyet halk fırkası’ nın programı ve kürt sorunu – ismail beşikçi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: