ismail beşikçi ” sarı hoca ” 36 kitap – 13 cezaevi

“devlet bizi- beni örneğin, veya bizim gibi insanları- ya ömür boyu cezaevinde tutmak zorundadır yahut da bu çağ dışı uygulamaları;düşünce üzerine yapılan baskıları kaldırmak zorundadır. bunun üçüncü bir şıkkı yok”

ismail beşikçi

ismail beşikçi bir  toplumbilimci, yazar. özellikle kürtler, cumhuriyetin kuruluşu ve tek parti dönemine ait muhalif eserleriyle tanınır.

iskilip’te ilkokulu okuduktan sonra çorum lisesini bitirerek, 1962 yılında ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’ nden mezun oldu. 1965-1971 yılları arasında erzurum üniversitesi’ nde asistanlık yaptı. erzurum’ da, üniversitesi fen- edebiyat fakültesi’ nde sosyoloji asistanı iken aynı bölümde sosyoloji doçenti olan orhan türkdoğan tarafından, marksist propaganda ve bölgecilik yaptığı gerekçesiyle ihbar edilen dr. ismail beşikçi, 12 Mart 1971 döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve üniversite ile ilişiği kesildi. 1974 affıyla cezaevinden çıktı, daha sonra kürt sorununu işleyen düşüncelerinden ötürü birçok kez yargılandı.

” kürt sorunu ” üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan beşikçi, sekiz kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. ” tek kişilik gizli örgüt ” kurmakla suçlanan ilk kişilerdendir. 12 eylül askeri darbesinden önce 1979’da cezaevine girer ve 1987’de serbest bırakılır ancak davalar bir türlü peşini bırakmaz bu davalardan giydiği hükümlerle 1999’a kadar tutuklu kalır.

1999 yılında yapılan sınırlı yasal düzenleme sonucu tahliye olduğunda hakkında toplam 100 yıl hapis ve 10 milyar lira para cezası verilmiştir.

beşikçi’ nin 36 kitabından 32′ si yasaklandı.

for many years, ismail beşikçi was the only non-kurdish person in Turkey to speak out loud and clearly in defense of the rights of the kurds. no other writer in Turkish history has had to face such an endless series of trials and prison sentences for almost every public utterance as beşikçi has. the odyssey of beşikçi’ s encounters with turkey’ s legal system shows, more eloquently than any abstract political or legal analysis could, what is wrong with the system, and it demonstrates effectively how the officially proclaimed human rights and democratic values become null and void where the kurdish question is involved. continuing to write and speak in spite of all attempts to silence him, beşikçi has become a powerful and important symbol for the kurds and for the human rights movement of turkey.

the 32 of 36 books of beşikçi are banned.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/383076475/ismail_besikci-_36_kitap_13_cezaevi.part1.rar
http://rapidshare.com/files/383073430/ismail_besikci-_36_kitap_13_cezaevi.part2.rar
http://rapidshare.com/files/383053151/ismail_besikci-_36_kitap_13_cezaevi.part3.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: