” yaşasın onurlu direnişimiz “

her sene birkaç ay kalmasından başlayarak bir 1 mayıs tartışması alır başını gider…

öncelerden başlarsak valilik’ in verdiği alan kabul edilecek midir, taksim için bastırılacak mıdır; sonrasında ise hangi grup kortejde kimin önünde yürüyecektir, tartışmalı gruplar arasında doğabilecek sorunların bir provakasyona sebep olmaması için ne(-ler) yapılabilir ve tabii ki kürsüdeki konuşma sırası..

en az taksim kadar sembolik olan tüm bu tartışmalar esnasında gözden kaçtığını düşündüğümüz şey coğrafya insanına neden orada bulunduğunun açık ve basit bir şekilde, kendi hayatı ile empati kurarak anlatılması noktasındaki eksikliklerdir.

fatih pınar’ ın kısa belgesel çalışmasında yapmış olduğu bizi bu açıdan sevindirdi. zira amatör ve kısa bir çalışma olmasına rağmen yukarıdaki kaygımıza temas eden bir çalışma.

emekçi incedere ailesi’ nin, ailece 1 mayıs 2010′ da yaptıkları, 1 mayıs’ ı nasıl kutladıkları ve kendi ağızlarından neden orada oldukları bu çalışmada.

indirme konusunda şunu söylemekte yarar görüyoruz; bir çok insan açısından indirilmese de olabilecek bir çalışma. koyma amacımızı da yukarıda yazmıştık; ama bunun ötesinde blogda yayımladığımız “tekel 51”, “tekel işçileri ne istiyor” , sivil itaatsizlik örnekleri dosyasındaki o”dtü karakol işgali” ve “yaşasın onurlu direnişimiz ” tarzındaki çalışmalar insiyatif alarak  ansal bir gelişmeyi kaydedip aktarmaya, bir başka açı çabasına denk düştüğünden belge- sel anlamda bizim için fazlasıyla önemli.

a short documentar work about the incedere family ( in a way, they’ re a kind of prototype of a worker family ) and how they spent their may day; and the releationa between their aims and their life.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/383607981/_yasasin_onurlu_mucadelemiz_.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: