ekmek davası- ptt direnişinin öyküsü

ptt idaresinde 5000 işçi taşerona bağlı olarak her türlü güvenceden yoksun biçimde çalıştırılmaktadır. üstelik ptt’ deki bu uygulama hem iş kanununa hem de ptt kuruluş kanununa aykırıdır. Bu hukuk dışı durum herkes tarafından bilinmesine rağmen, neo liberal politikaların bir uzantısı olarak taşeronlaştırma tıpkı elektrik idaresi’nde, hastanelerde belediyelerde ve benzeri bir çok kamu kuruluşunda olduğu gibi ptt’ nin de tüm birimlerinde kanser gibi yayılmaktadır. ne var ki etki tepki doğurmakta, örgütlenmez denilen taşeron işçileri bahçelievler ptt direnişinde olduğu gibi örgütlenebilmekte ve kölelik koşullarına isyan edebilmektedir. izlemiş olduğunuz belgesel tamamlandığında, ptt bahçelievler işçilerinin insanca çalışma koşulları için 17 ekim 2003’ te başlattıkları direniş 60. gününü doldurmuştu. ardından işçilerin örgütlü oldukları birleşik işçi sendikası ( bis ) mahkeme kararıyla kapatıldı. ne var ki, bu baskı politikası da kar etmedi. ptt işçileri bis’ in diğer üyeleri ile birlikte direnişi enerji- yapı yol sen’ le beraber sürdürüyorlar.

there are  5,000 workers, subcontracted workers in totally insecure in the administration of ptt. this situation created by the neo-liberal politics is completely inconsistent with the turkish labour law  & the laws of ptt. moreover it is being spread like a tumor within all units of public enterprises other than ptt, even in the administration of electricity in hospitals in town halls etc. subcontracted workers that are often viewed as non-organizable, has come to unite and wage a struggle against the conditions of slavery. as the documentary you followed was shot, the resistance of ptt workers which started at bahçelievler for better conditions at work has had its 60th day.

aujourd’hui,5000 travailleurs sous- traités sont employés dans des conditions totalement précaires dans l’ administration des ptt ture. cette situation issue des politiques néo- libérales est complétement contradictoire avec le droit du travail turc, exceptée la loi d’entreprise des ptt. de plus elle est en train de se répandre comme une tumeur au sein de toutes les unités des entreprises publiques autre que les ptt, méme dans l’ administration d’ electricité, dans les hopitaux, dans les mairies etc.mais, en faisant naitre un fort potentiel de réaction comme on le voit dans avec la résistance des travailleurs des ptt ture. les travailleurs sous- traités qu’ on considére souvent comme non- organisables, arrivent a s’unir et a mener une lutte contre les conditions d’esclavage. quand le film que vous avez suivi a été tourné, la résistance que les travailleurs des ptt bahcelievler ont entamé pour obtenir des conditions humanitaires en était a son 60e jour.

türkçe ( fransızca altyazılı ) / french subtitled ( org. in turkish ) !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/387587904/ekmek_davasi.part1.rar
http://rapidshare.com/files/387587648/ekmek_davasi.part2.rar
http://rapidshare.com/files/387573871/ekmek_davasi.part3.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: