mephisto

istvan szabo’nun birey-iktidar ilişkisini üzerine olan filmi mephisto, naziler’in iktidarı ele geçirmeye başladığı yılların almanya’sında geçer.nazi politikasının, saf alman ırkı yaratma hedeflerini de yanına alan mephisto, merkeze sanatın bu politikalar içinde ne büyük bir sarsıntıya maruz kaldığını anlatır.

başta küçük işlerle uğraşan bir oyuncu olan hendrik hoefgen sol akımlardan fazlasıyla etkilenmiş, sokaklara taşan oyunlar sahnelemek isteyen, işçi sınıfından yana tavır alan, tek istediği sanatını özgürce icra etmek olan bir aktörken nazi partisinin iktidarı ele geçirmesiyle hoefgen için değişim süreci de başlayacaktır. bu dönemde bir çok sanatçı ülkeyi terkeder. hoefgen kariyerini koruma ve yükseltme adına iktidara yakınlaşır, amacı siyasi değişimlerin kariyerini gölgelemesini engellemektir.

İktidarın sunduğu imkanları bir bir kabul eder ama zamanla bağımsızlığını tamamen yitirir. ülkesini terketmek istemez, kariyerinde basamakları hızla tırmanır ama ülkesinde yaşamaya devam ettiği sürece de Nazilerden gelen hiç bir talimatı reddedemez hale gelir. hoefgen, hızla paraya, şöhrete kavuşur tıpkı Faust gibi. aynı hızla tıpkı faust gibi şeytanın esiri olur.
hoefgen, nazi aleyhtarı karısından iktidarın emri ile boşanır, iktidarın onayladığı bir başkasıyla evlenir. mesleğinde tırmanışa geçer ama bu tırmanışta özgür değildir. oyuncular da, sahne arkası çalışanları yine alman ırkından seçilmeye başlanır. almanların yazdığı oyunlar sahnelenmeye başlanır; projeler artık sadece nazi projeleridir.

hoefgen’in durumu gittikçe kötüye gider çünkü imkanlar veya imkansızlıklar artık tamamen sıkıştıran, kısıtlayan konumdadır. finale geldiğimizde ise artık bir sanatçı değil, iktidarın kuklasına dönmüş bir adam vardır.

mephisto is the title of a 1981  film adaptation of klaus mann’s novel of the same name.

the film adapts the story of mephistopheles and doctor faustus  by having the main character hendrik höfgen abandon his conscience and continue to act and ingratiate himself with the nazi party  and so keep and improve his job and social position.

the plot’s bitter irony is that the protagonist’s most fond dream is to play mephisto – but in order to achieve this dream he in effect sells his soul, and realises too late that in reality he is faustus; it is the Nazi leader having a major role in the film ( modeled on goering ) who is the true mephisto.

türkçe altyazılı / english subtitled ( srt file ) / german !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/58026692/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part1.rar
http://rapidshare.com/files/58029290/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part2.rar
http://rapidshare.com/files/58031706/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part3.rar
http://rapidshare.com/files/58033968/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part4.rar
http://rapidshare.com/files/58035943/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part5.rar
http://rapidshare.com/files/58037595/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part6.rar
http://rapidshare.com/files/58039599/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part7.rar
http://rapidshare.com/files/58039949/Mephisto-_Istv_n_Szab___1981_.part8.rar

uyumlu türkçe altyazısı için / for turkish subtitle:

http://www.mediafire.com/?wllxwidfcyy

ya da / or:

http://rapidshare.com/files/390768114/mephisto-tr.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: