gıda, ltd. / food, inc.

bugün, amerikan gıda endüstrisi için yetiştirilen bir tavuğun yaşamı yalnızca altı hafta. hareket etmelerinin imkansız olduğu daracık kafeslerde, hiç ışık görmeden yaşıyorlar. o kadar şişmanlatılmış durumdalar ki, kendi ağırlıklarını taşımaları, ayağa kalkmaları imkansız. günümüzde, amerikalı bir çiftçinin kendi mısırını üretmesi söz konusu değil, yalnızca monsanto’ nun genetiği değiştirilmiş ve patenti alınmış mısırını satın alıp yetiştirebilir. yine günümüzde, amerika’da tüketilen etin hepsi yalnızca dört büyük şirketten geliyor.

tavukların göğüsleri büyüdükçe ve domatesler dayanıklılık adına genetik olarak değiştirildikçe, sadece amrika’da her yıl 73.000 kişi e. coli bakterisinin kurbanı oluyor. diğer yandan obezite tavana vuruyor ve şeker hastalığı daha önce görülmemiş oranlara yükseliyor.

gıda ltd.  marketlerden aldığımız yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; hayvan haklarına, insan sağlığına, tarıma, çiftçilere, ve çevreye düşman bir dostluğu… bu coğrafyada gdo’ lara karşı yürütülen kampanyalar döneminde bu filmi izlememiz özellikle önemli; bu anlamda gıda ltd. belgeseli bir tür harekete geçme çağrısı gibi. ne yediğimize dair korkunç gerçekler başka bir dizi gerçekle iç içe geçiyor; endüstriye, sömürüye ve açgözlülüğe kısaca kapitalizme dair gerçeklerle… gıda ltd. uyandırıyor,  şok ediyor ve mide bulandırıyor…

the documentary’s first segment examines the industrial production of meat ( chicken, beef, and pork ), calling it inhumane and economically and environmentally unsustainable. the second segment looks at the industrial production of grains and vegetables ( primarily corn and soy beans ), again labeling this economically and environmentally unsustainable. the documentary ‘s third and final segment is about the economic and legal power of the major food companies, such as food libel laws, whose livelihoods are based on supplying cheap but contaminated food, the heavy use of petroleum-based chemicals ( largely pesticides and fertilizers ), and the promotion of unhealthy food consumption habits by the  public.

türkçe altyazılı / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/313436306/FooInc.2008.LIMITED.DVDRip.XviD-ZOOM.part1.rar
http://rapidshare.com/files/313437059/FooInc.2008.LIMITED.DVDRip.XviD-ZOOM.part2.rar
http://rapidshare.com/files/313437106/FooInc.2008.LIMITED.DVDRip.XviD-ZOOM.part3.rar
http://rapidshare.com/files/313435772/FooInc.2008.LIMITED.DVDRip.XviD-ZOOM.part4.rar

uyumlu tükçe altyazı / turkish subtitle:

http://rapidshare.com/files/392144143/gida_ltd.rar

ya da / or:

http://www.mediafire.com/?mxvzo4mjk0w

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: