learning from ladakh

antik bir kültürden ekolojik çözümler öğrenmek mümkün müdür? ladakh, ya da küçük tibet, batı himalayalarda vahşi bir güzelliğe sahip bir çöl alanıdır. kaynakları sınırlı, iklimi de serttir. buna rağmen bin yılı aşkın süredir oldukça gelişmiş bir kültüre ev sahipliği yapmıştır. tutumlu, birbirleriyle işbirliği halinde olan, yaşadıkları bölgeyi iyi tanıyan ve çevre koşullarını iyi bilen ladaklılar sadece bu koşullarda yaşayabilmekle kalmamış, yaşam şartlarını  da ileriye taşımışlardır. bunu ne yazık ki ” kalkınma ” takip etti. şimdilerde ise başkent leh’te kirlilik, bölünmüşlük, enflasyon, işsizlik, hoşgörüsüzlük ve açgözlülük tırmanışta… yüzyıllardır süregelen ekolojik denge ve sosyal uyum modernleşmenin tehditi altında. ladak’ ın kültürünün ve ekolojik yaklaşımlarının böylesine kırılma noktasına gelmiş olması, bizi ” kalkınma ” ile ne kastettiğimizi yeniden gözden geçirmeye zorluyor -ve bunu sadece dünyanın gelişmekte olan bölgeleri için değil, sanayileşmiş ülkeler için de yapmakta yarar var –  ladak ‘ın öyküsü bize sadece ekolojik, sosyal ve psikolojik problemlerin kökünde yatan nedenleri göstermekle kalmıyor, tüm dünyanın geleceği için çok değerli ipuçları veriyor.

the documentary is about  the untouched land of ladakh where everyone is happy and contented.ladakhis women enjoyed high social status and community ties were very strong. when “development” sets in the peaceful land of ladakh changed socially, ecologically and economically. ladakhis start to enjoy the comfort and convenience of modernization, at the same time, increasing greed, intolerance, unemployment, inflation, pollution etc. set in and is threatening the ecological balance and social harmony which were maintained over the past centuries.

a powerful documentary about important questions about the whole notion of progress, and explores the root causes of the problems faced by a highly industrialized society.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/393608025/Ancient_Futures_-_Learning_from_Ladakh.part1.rar
http://rapidshare.com/files/393658243/Ancient_Futures_-_Learning_from_Ladakh.part2.rar
http://rapidshare.com/files/393819476/Ancient_Futures_-_Learning_from_Ladakh.part3.rar
http://rapidshare.com/files/393682159/Ancient_Futures_-_Learning_from_Ladakh.part4.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: