rachel corrie – an american conscience

aliene rachel corrie , (10 Nisan 1979 – 16 Mart 2003) abd’ li barış gönüllüsü, uluslararası dayanışma hareketi ( international solidarity movement ) üyesi. gazze şeridi’ nde filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen bir İsrail buldozerinin önüne, üzerinde fosforlu ve kendisini belli eden bir ceketle çıkmış elindeki megafonla da bir insan olarak olarak orada olduğunu belirten konuşmalar yapmıştır. lakin durmayan ve durmamak için bir insanı ezmeyi göze alabilen  bu buldozer tarafından ezilerek öldürülmüştür.

evergreen state college’ de sanat dersleri alarak eğitim gördü. üç yıl boyunca gönüllü olarak, ruhsal bozukluğu olan hastalara haftalık ziyaretleri yaptı, destek oldu. yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan corrie,  gazze’ ye uluslararası gözlemci olarak gitmişti.

belgeselde corrie’ nin oraya gidişinden itibarenki izlenimleri, uluslararası gönüllülerin çalışmaları ve gazze hakkında oldukça içeriden çekilmiş görüntüler mevcut. ve ne yazık ki olay anı da belgeselde yer almakta..

– rachel; öldürülmesinden az önce…  / rachel, just before she was killed –

rachel aliene corrie ( april 10, 1979 – march 16, 2003 ) was an american member of the international solidarity movement ( i.s.m ). she was crushed to death in the gaza strip by an israel defence forces ( i.d.f ) bulldozer when she was kneeling in front of a local palestinian’s home, thus acting as a human shield, attempting to prevent i.d.f  forces from demolishing the home. the i.d.f has claimed that the death was due to the restricted angle of view of the i.d.f caterpillar d9 bulldozer driver, but then  i.s.m eyewitnesses said ” there was nothing to obscure the driver’s view. “and it was understood that it was a lie..

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/396948311/rachel_corrie.part1.rar
http://rapidshare.com/files/396946677/rachel_corrie.part2.rar
http://rapidshare.com/files/396948058/rachel_corrie.part3.rar
http://rapidshare.com/files/396947787/rachel_corrie.part4.rar
http://rapidshare.com/files/396449081/rachel_corrie.part5.rar
http://rapidshare.com/files/396397076/rachel_corrie.part6.rar
http://rapidshare.com/files/396319522/rachel_corrie.part7.rar
http://rapidshare.com/files/396160621/rachel_corrie.part8.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: