16 mart katliamı / 16 march massacre

16 mart katliamı, 16 mart 1978 günü istanbul üniversitesi eczacılık fakültesi önünde 7 öğrencinin ölümü, 41 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı ve silahlı saldırıdır.

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisi olan ülkücü öğrencilerin içinde gizlice faaliyet gösteren genç bir istihbaratçı, istanbul emniyeti’ne geçtiği bilgi notunda, ülkücülerin 8-10 gün içinde istanbul üniversitesi çıkışında solcu öğrencilerin üzerine dinamit atıp, silahlı tarama yapacakları’ nı bildirmiştir.

emniyet arşivine 7 mart 1978 tarih, 1.D.2.12780 koduyla girip resmiyet kazanan bilgi notunda belirtilen yer ve tarihte gerçekleşen katliama engel olunmadı.

öğrencilerin katillerini yakalamak için peşlerine düşen polislere ise, “geri dön” emri verildi. polis memuru yahya gergin, 1978’de sıkıyönetim mahkemesi’ne verdiği ifadede, “geri dön” emrini verenin reşat altay olduğunu söyledi.

altay ile ilgili ifade veren polis memuru gergin, 16 mart’ı şöyle anlatmıştı: “üniversitenin önünde 9 memur, 1 komiser muavini görevliydik. sol görüşlü öğrenciler okuldan çıktı. merdivenlerde 20-25 kişilik sağcı grup vardı. bunlar slogan atmaya başladı. başımızdaki amir olay çıkmasın diye slogan atanları geriye çekmemizi istedi. öğrencilerle birlikte süleymaniye istikametine gideceğimiz zaman merdiven başındaki iki görevli arkadaştan biri, arkasından atılan bombayı havada gördü ve ‘bomba!’ diye bağırdı. bağırışı duyan kendini yere attı. biz de attık. üniversite kütüphanesi’nin oradan silahlar patladı.kaçan şahısları kovalamaya başladık. arkamızdan birisi ‘gitmeyin, geri gelin’ diye bağırdı. saldırganlar iki silahı atıp kaçmış. o silahları bulduk ve döndük. döndüğümde arkamdan bağıranın kim olduğunu sordum; komiser muavini reşat altay olduğunu söylediler. altay, kumkapı birliği’nin başındaydı. yaralıların ve ölenlerin taşındığı arabaya bindiğimde çoraplarıma kadar kan bulaştı. ölenlerin vücutları parçalanmıştı.”

sürekli terfi:

1996’da, olayda ölenlerin arkadaşları 16 Mart davasını yeniden açtı. yahya gergin, 1996’da istanbul 6. ağır ceza mahkemesi’ne giderek ifadesini tekrarladı. reşat altay ise önce ödüllendirilir gibi istanbul terörle mücadele şube müdürlüğü’ne, ardından gaziantep, bursa, kırklareli ve son olarak da 16 mayıs 2006’da trabzon emniyet müdürlüğü’ne atandı.

bilgi notu ise katliamla ilgili soruşturma ve yargılamalar sürerken hiç ortaya çıkmadı. olaydan 19 yıl sonra dava ikinci kez açılıncaya, bilgi notunun yazılışının üzerinden 22 yıl geçinceye kadar…

seven students (hatice özen, cemil sönmez, baki ekiz, turan ören, abdullah şimşek, hamit akıl and murat kurt) were killed and 41 were injured at istanbul university’s faculty of pharmacy on 16 march 1978. the assailants were members of mhp ,fascist party of the turkey, who are naming theirselfs as the grey wolves. The lawsuit was canceled in 2008 due to the statute of limitation.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/410044798/16mart1978.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: