endgame by derrick jensen vol. 1-2

derrick jensen tarafından iki bölüm olarak yazılan endgame serisi medeniyetin ve sistemin sorunlarını ve bunlarla nasıl başedebileceğimizi anlatıyor. ilk bölümü olan “the end of civilization” günümüzde insanlığın neden bu kadar vahşi ve zararlı bir sistemde yaşamaya devam ettiğini ve bu noktaya nasıl geldiğini analiz edip açıklarken ikinci bölüm “resistance” bu sorunla nasıl baş edebileceğimiz üzerine kafa yoruyor. derrick jensen’in press action person of the year ödülünü almasını sağlayan bu seri politik bir duruş ve yaşam üzerine düşünmek ve bir şekilde bunu harekete geçirmek isteyenler için el kitabı olacak kadar dolu bir çalışma.

hailed as the philosopher poet of the ecological movement, best-selling author derrick jensen returns with a passionate forecast of how industrial civilization, and the persistent and widespread violence it requires, is unsustainable. jensen’s intricate weaving together of history, philosophy, environmentalism, economics, literature and psychology has produced a powerful argument that demands attention in the tradition of such important books as herbert marcuse’s eros and civilization and brigid brophy’s black ship to hell.

in volume I: the problem of civilization, jensen lays out a series of provocative premises, including “civilization is not and can never be sustainable” and “love does not imply pacifism.” he vividly imagines an end to technologized, industrialized civilization and a return to agragrian communal life.

if volume i lays insightful framework for envisioning a sustainable way of life, volume II: resistance catapults this discussion into a passionate call for action. using his premises as guidelines for exploring real-world problems, jensen guides us toward concrete solutions by focusing on our most primal human desire: to live on a healthy earth overflowing with uncut forests, clean rivers, and thriving oceans that are not under the constant threat of being destroyed.

ingilizce / english

indir / download:

http://www.mediafire.com/?qf0pmkdan8mg8mm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: