johny askere gitti / johnny got his gun

“şu an almanya’da bir fabrikada bir işçi kadın üzerinde benim adımın yazdığı bir mermiyi hazırlıyor.. o benim mermim, üzerindeki seri numarası bana ait..” ” … attığım kurşunun gittigi yerdeki çığlığı duyamayacağım, ‘düşmanımın’ binlerce kilometre ötedeki ailesi ise hiç duyamayacaklar”

hollywood 10 üyesi dalton trumbo’nun kendi romanından uyarlayarak sinemaya aktardığı 1971 yapımı filmdir.

kitabın -ve de filmin- adı, birinci paylaşım savaşı’nda abd’li gençleri askere gitmeye teşvik etmek amacıyla asılan propaganda afişlerindeki “johnny, get your gun!” ( bu coğrafyadaki ” vatan, millet sakarya ” teranesinin amerika görmüş hali )ifadesine gönderme yapmaktadır.

özgürlük ve demokrasiyi savunmak için tüm savaşları bitirecek olan savaşa ( ki bu birinci paylaşım savaşıdır.[ görüldüğü üzere bu yalan tahminimizden de eskidir ] ) katılmak için “johnny askere gider” savaşın son günü feci şekilde yaralanır (kolları, bacakları kopar, görme, işitme ve koku alma yetisini kaybeder) kendi deyimiyle bir et yığını olarak bir hastane odasına tıkılır. film onun rüya ile gerçek arasında gidip gelen günlerini işler.

büyük kısmı muntazam çalışan bir beyin ve iç orgalardan ibaret kalan gencin ”neydim? ne oldum? nerdeyim? niçin? ne zaman?” gibi normal bir insanın bile cevaplarken kasacağı konulara çakılı kaldığı yatağından yanıt aramasıyla geçer.

johnny got his gun izleyeni hiç rahat bırakmayan, yorucu ama bir o kadar da çarpıcı, belleklerden kolay kolay çıkmayacak olan savaş karşıtı bir film.

joe bonham, a young american soldier hit by an artillery shell on the last day of world war I, lies in a hospital bed. he is a quadruple amputee who has also lost his eyes, ears, mouth and nose. He remains conscious and able to reason, however, rendering him a prisoner in his own body. as he drifts between reality and fantasy, he remembers his old life with his family.

an important anti-war film.

türkçe altyazılı / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/427183887/Johnny_Got_His_Gun.part1.rar
http://rapidshare.com/files/427183847/Johnny_Got_His_Gun.part2.rar
http://rapidshare.com/files/427183702/Johnny_Got_His_Gun.part3.rar
http://rapidshare.com/files/427177916/Johnny_Got_His_Gun.part4.rar

not: filmin uyarlandığı kitap ” johny silahını kaptı ” gibi ucubik bir isimle bile olsa plato yayınları tarafından basıldı.

Bir Yanıt “johny askere gitti / johnny got his gun”

  1. kitkurd Says:

    filmleriniz çok ilginç, internette olduğum sürenin büyük bir kısmını bloğunuzun eski sayfalarını inceleyerek geçiriyorum.
    artık alışkanlık oldu her gün, yeni bir şeyler varmı diye bakmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: