haftasonu / weekend

Sinema dünyasında, anti-otoriter veya anarşist perspektifle çekilen filmler genelde sansür veya engellemelere maruz kalmıştır. doğrudan doğruya devleti veya burjuvaziyi eleştirmek yerine, sürrealist imgelem eşliğinde, rüya çağrışımları ve sembollerin diliyle bu eleştriyi yapmak daha makul olmuştur.

Evli bir çift olan Roland ve Corinne haftasonunda, Roland’ın -öldüğü takdirde- yüklü miktarda miras bırakacak olan babasının yanına gitme plânı yaparlar. İkisinin de asıl amacı, diğerini ortadan kaldırıp mirasa tek başına konabilmektir. Bu garip çifti çıktıkları yolculukta bekleyen, ardı arkası kesilmeyen kazalarla dolu taşra yolları, dumanı tüten arabalar, kaza geçirmiş insanların cesetleri ve ilginç rüya kişileridir.

Film Godard’a özgü, çarpıcı bir Fransız burjuvazisi eleştirisi niteliğinde…Bütün hafta çalıştıktan sonra, şık arabalarıyla haftasonu tatilleri için yollara düşen, özgür, zengin, güzel ve yakışıklı Fransız burjuva sınıfının ‘gerçek’ olan acınası hâli, dehşetle gülünçlük arasında gidip gelen, ‘sürrealist’ bir çizgide gözler önüne serilir. 1967 tarihli yapım, ‘özgürlük, eşitlik, demokrasi’ sloganlarıyla devrim yapmış bir sınıfın 20. yüzyılın sonundaki bencil, yozlaşmış, sömürücü ve ‘suçlu’ görünümünün yansımalarına odaklanır.

Godard Week end’i o tarihe kadar çektiği diğer filmlerde yaptığı gibi “fin” yazısıyla bitirmez; kasten “fin de cinema” yazar, kuşkusuz bu önceden düşünülmüş bir harekettir; zira Godard Fransız yeni dalga’sını Week-End filminden sonra bir daha dönmemek üzere terkederek topluma form kazandıracağına inandığı “gerçek radikal sinema”nın arayışına başlar. Week-End bu bağlamda, Godard sineması için seperatör işlevi görür. Artık Godard’a göre, yeni dalga dahi konvansiyonelleşme tehtidi altındadır, kurtuluşu Vertov konstrüktivizmi’nde arar.

In “Week-end”, Corinne and Roland, a young, affluent, Parisian married couple, embark on a weekend trip to Corinne’s parents’ home in Oinville, with the purpose of obtaining her dying father’s inheritance. They each plan to kill the other, once in possession of this lot, as we hear them promise their respective lovers. Their journey is interrupted by endless traffic jams, car accidents, and their own car wreckage. Without their car, they get lost in the forest and struggle to get a ride to the south of France.

When they finally arrive in the country, Corinne’s mother refuses to share the wealth, and the couple, without hesitating, murders her. On their way back to Paris, Corinne and Roland are captured by the FLSO (Liberation Front of Seine and Oise), a band of cannibalistic, hippie guerillas. The guerrillas, who ignore the millions offered by the couple in exchange for their freedom, kill and cook Roland together with other captured English tourists. In the end, Corinne joins the band and eats her husband.

Jean-Luc Godard’s “Week-end”, released in 1967, is the last film the director made before France was seized by the student uprising and general strike of May 1968. Outrage at the effects brought about by accelerated modernization was peaking. The revolutionaries of the May Movement revolted against the myth that under their capitalist system, economic growth brings a betterment for the society as a whole. Instead, as seen through Week-end’s traffic jam, in a system based on competition where every man is for himself, people respond violently to maintain their differences and the consequences are negative for everybody.

türkçe altyazılı / french !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/427761237/week_end.part1.rar
http://rapidshare.com/files/427761334/week_end.part2.rar
http://rapidshare.com/files/427760708/week_end.part3.rar
http://rapidshare.com/files/427760886/week_end.part4.rar
http://rapidshare.com/files/427761388/week_end.part5.rar
http://rapidshare.com/files/427761343/week_end.part6.rar
http://rapidshare.com/files/427761350/week_end.part7.rar
http://rapidshare.com/files/427726567/week_end.part8.rar

Bir Yanıt “haftasonu / weekend”

  1. sorgulama Says:

    Thank you very much I love this site Waiting for More

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: