bêrîtan

bêrîtan filmi, kürdistan dağlarının olanaksızlıkları içerisinde çekilen bir gerilla filmi. çalışmanın tamamı, senaryo, oyunculuk, teknik, yönetim ve güvenlik koşullarının sağlanması gibi bütün yanlarıyla bir gerilla üretimi özelliğini taşıyor.

nisan 2008’de bir çatışmada yaşamını yitiren yönetmen halil uysal, filmde gülnaz karataş (bêrîtan)’ın gerùllqdqkù hayatını konu alıyor. halil uysal, jinda baran ve dersim zerevan ile 17 kişilik bir gerilla grubu 2004 yılı haziran ayında filmin senaryosunu hazırlamışlar. 2005 mayıs ayından itibaren başlanan çekimler, 2006 yılına kadar sürmüş.

bêrîtan filmine ilişkin olarak yönetmen halil uysal, “filmi ihanetçi, işbirlikçi ve tasfiyeci çizgiye karşı bir cevap olmak amacıyla çektim. gerillanın gerçek çizgisinin ne olduğunu göstermek istiyordum” demişti.

set, altyapı çalışmaları ve maddi imkanları hpg ile pajk tarafından sağlanan ‘bêrîtan’ filmi, aynı zamanda Halil Uysal’ın ilk uzun metrajlı filmiydi.

filmde, 1992`de türk ordusu ile kdp ve ynk’nin ortak düzenlediği bir operasyonda, teslim olmamak için uçurumdan atlayarak hayatını kaybeden bêrîtan ve gerilla arkadaşlarının dağdaki yaşamlarından bir kesit sunuluyor. gerilla yaşamı, kadın-erkek ilişkileri, kollektif yaşamın anlatıldığı filmde, devrim ve ihanet çelişkisi de işleniyor. türk ordusunun yanısıra, kdp ve ynk peşmergelerine karşı verilen savaşım kadar doğa şartlarına karşı da ölümcül bir mücadele veriliyor.

filmed in the kurdish mountains and acted by real guerrilla fighters, this
is the true story of kurdish heroine gülnaz karatas, nickname bêrîtan,
who joined the kurdish resistance movement. she was both a poet and
a resistance fighter, dying a heroic death, throwing herself off a
cliff after running out of ammunition.

kürtçe ( kurmançiye )/kurdish ( kurmançiye )

indir / download:

http://depositfiles.com/en/files/1ujpf3wbb

Bir Yanıt “bêrîtan”

  1. […] – Quelle: Anticopyright-tr […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: