walmart – the high cost of low price

Walmart canavarı son rakamlara göre 256 milyar dolar cirosu olan dev bir market zinciridir ve 1.4 milyon çalışanı ile ABD’nin en büyük işvereni konumunda bulunuyor.

WalMart’ın şirket parolası ‘ Always low Prices ‘dır yani ‘ Her zaman düşük fiyatlar ‘ Peki ilk bakışta tüketiciler için güzel gibi gözüken bu düşük fiyatları nasıl sağlıyorlar?

Sadece son on yılda Amerika’da Walmart tam 25 süper market zincirini yok etti ve bu hesaba dahil olmayan yüzlerce küçük ve orta boy esnafı tamamen buharlaştırdı.Walmart’ın en ucuz market olması etrafında kendisinden ucuz fiyat verebilecek herhangi bir şirketi ayakta bırakmamasından ileri gelir.

WalMart şirketi devasa boyutlarda ve ciddi bir miktarda parayı hızlı hareket ettirebildiği için girdiği ülkedeki toptancıların hepsini ele geçirir. İlk olarak rakiplerinden daha fazla parayı peşin olarak vererek piyasadaki tüm toptancıları kendilerine bağlar. Çek senetle çalışmaya alışmış toptancı ve üreticiler bir anda kendilerine nakit olarak,zamanında verilen büyük çapta siparişleri görünce WalMart’la çalışmaya başlarlar ancak bu bir tuzaktır. WalMart’ın bu güzel tavırları rakiplerini yokedene veya kendisiyle rekabet edemez duruma düşürene kadar sürer.

Bu aşama geçildikten sonra WalMart toptancıların eline yeni bir anlaşma tutuşturur. Buna göre istediği ürünler kendisine istediği zaman ve istediği fiyattan verilmezse anlaşmasını tek taraflı feshedebileceğini yazar.Artık çaresiz kalan toptancılar kendilerini tümüyle WalMart’a bağladıkları ve eski müşterilerini kaybettikleri için ne söylenirse kuzu kuzu kabul ederler.
Bir süre sonra WalMart o kadar düşük teklifler vermeye başlarki toptancılar neredeyse maliyetine WalMart’a çalışmaya başlarlar.

WalMart’ın bir diğer özelliğiyse çalışanlarını tam bir kölecilik mantığıyla çalıştırmasıdır. WalMart dünyadaki hiçbir işyerinde sendikalı işçilere izin vermez. Düşük fiyattan çalıştıracağı sendikasız işçiler bulamazsa bu sefer ihtiyacı olan hizmetleri kendisi fason olarak dışarıdan getirtir.

Walmart’ın Çin’de,Bangladeş’te,Latin Amerika’da kurduğu ve çocuk yaşta köle işçilerin neredeyse bedava üretim yaptığı pek çok tesisi vardır.Özellikle kadın çalışanların yükselmemesi için mağazalarındaki kadın yönetici stajyerleri kırk kiloluk köpek mamaları veya koca koca içecek kasalarının hamallığını yapmaya zorlayarak onları bezdirir ve ayrılmalarını sağlar.İşte tüm bu sebepler dolayısıyla bir yere WalMart girdi mi, bir süre sonra iflaslar,işsizlik ve tekelleşmede başlar.

Burada WalMart üzerinden işlenen,aslında, kapitalizmin maskesiz halidir. Zira bu coğrafyada da gerek market sektöründe olsun, gerekse birçok başka alanda olsun yaşanan süreçler aynı süreçlerdir.

While the film begins with footage of Wal-Mart CEO Lee Scott praising the corporation at a large employee convention, the film spends a majority of its running time on personal interviews. A variety of criticisms of the corporation emerge from these interviews, demonstrating Wal-Mart’s anti-union practices, detrimental impacts on small businesses, insufficient environmental protection policies, and poor record on workers’ rights in the United States and internationally. The film ends with interviews of community leaders that have prevented Wal-Mart stores from being built in their communities and an exhortation for others to do the same.

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://rapidshare.com/files/445591041/Walmart_-_High_Cost_Of_Low_Price.part1.rar
http://rapidshare.com/files/445589094/Walmart_-_High_Cost_Of_Low_Price.part2.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: