living dolls: the making of a child beauty queen

” living dools ” çocuk güzellik yarışmaları konusunda hazırlanmış bir belgesel.

önceleri en güzel çocuk yarışması yapıldı. en güzel çocuk kimin? gelinlikle poz verdirilen çocuklara bir de cinsellik motifleri eklendi; göğüs dekoltesi ve değişik pozlarla. sonrasında en iyi ağlayan çocuk yarışması.  ebeveynler  çocuklarını kıyasıya ağlattılar. en iyi kim ağlayacak, en çok kim acı çekecek? bir çocuk nasıl olur da böyle zorlamalara tabi tutulabilir? yeteneklerini milyonlara ispatlamak zorunda bırakılan çocukların psikolojik durumu nasıl bu kadar göz ardı edilebilir?

yarışmalarda çocuklar büyük insanlar gibi gösteriliyor; kıyafetler, saçlar, makyajlar… 9 yaşında çocuk ağıt yakıyor tüm içtenliğiyle, sesine o hüznü yansıtmaya çalışıyor ya da neşeli bir parça söylerken sesine ve fiziğine o neşeyi yansıtmaya çalışıyor, diğer yandan 10 yaşında başka bir kız çocuğu tuhaf bakışlar atarak seyirciye oynuyor. halbuki bu yarışmalara katılan çocuklar meslek seçimine karar verebilecek yaşlarda değiller. şarkıcılık onlara ve ailelerine bir kurtuluş yolu olarak empoze ediliyor.bunların yanında aileler de çocuklarının bu durumuna destek oluyor ve daha çok oy almaları için yüreklendirmenin yanında onlarla birlikte yarışmaya katılıyorlar.

çocuk bedeninin bir istismarı olan bu yarışmalardaki dekor da bir diğer problem.led ışıklar epilepsi hastalarını krize sokabilecek nitelikte.

documentary about the subculture of child beauty pageants  showing the lengths to which some parents will go to ensure that their children win these pageants…

ingilizce / english !!!

indir / download:

http://www.megaupload.com/?d=0ZT708ME

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: