emperyalist kültür sanayii ve w. disney – vakvak amca nasıl okunmalı / imperialist ideology in the disney comic – how to read donald duck


vakvak amca kimdi; daha doğrusu neydi…sevimli,hoplayıp zıplayan,olmadık şeylere kızan tatlı bir ördek miydi yoksa kolonizasyon amacıyla,kültürel emperyalist bir perspektiften sunulan bir alt metin miydi?

how to read donald duck is a political analysis.it is a pioneering work on cultural imperialism.written in the form of essay (or, in the authors’ words, a “decolonization manual”), the book is an analysis of mass literature, specifically the disney comics.it is one of the first social studies of entertainment and the leisure industry from a political-ideological angle, and the book deals extensively with the political role of children’s literature.

türkçe / turkish !!!

indir / download:

http://www.mediafire.com/?5xn970t0na7u7xn

Bir Yanıt to “emperyalist kültür sanayii ve w. disney – vakvak amca nasıl okunmalı / imperialist ideology in the disney comic – how to read donald duck”

  1. Damla Says:

    ZIP klasörünün içinden Ahmed Arif-Suskun çıktı, yüzüm güldü, içim ısındı! Teşekkür ederim! Hem kitap için hem şiir için, her kim yüklediyse!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: