the army of crime / l armee du crime

film, 2. dünya savaşının tanınmış direnişçilerinden parisli ermeni şair missak manouchian (manukyan) ve göçmen kökenli arkadaşlarının hikâyesini anlatıyor. 1940-44 arasında nazi işgali altındaki fransa’da direnişin onurlu sayfalarından birini yazan, ispanyol, italyan, macar, polonyalı, rumen ve yahudi göçmenlerinin oluşturduğu direniş hücresinin mücadelesini louis aragon (1897-1982) “kızıl afiş”* adıyla şiirleştirmiş, léo ferré (1916-1993) aynı adla şarkılaştırmış ve bir başka fransız yönetmen, belgeselci frank cassenti de yine “kızıl afiş” adıyla 1975’te sinemaya uyarlamıştı.

robert guédiguian  bu direniş öyküsünü yeniden çekmiş. manukyan’ın harekete katılışı, çevresindeki genç komünist ve anarşist göçmenlerin özverisi, ihanetler, bir dizi eylem ve suikast son olarak da yakalanmaları ve idamları gerçeklere  sadık kalınarak ekrana yansıtılmış.


*aragon’un kızıl afiş olarak adlandırdığı ve şiirine konu olan propaganda afişleri baştan başa tüm fransa’da 15.000 adet dağıtılır ve manukyan grubu teşhir edilir. afişte grup üyeleri, işledikleri “suç”larla birlikte tanıtılıyordu: “özgürlük savaşçıları mı? hayır, suç ordusu!” diyordu naziler ve vichy hükümeti. ama afişten beklenen propaganda ters tepti. bütün direniş için büyük bir moral kaynağı oldu, insanlar için özgürlüğün simgesi haline geldi.

yıllar sonra grup üyelerinin 16’sının sevdiklerine ve ailelerine yazdıkları son mektupları yayınlandı. bu mektuplar içinde birisi grubu ve dönemi özetlemektedir; 21 yaşındaki cesare luccarini, son mektubunu babası ve kızkardeşi için yazar: “sevginin en büyük kanıtı, bu sevginiz için hayatınızı vermektir. benim gibi cesaretli olun.”

idam edilecek grup üyeleri aslında 23 kişiden oluşuyordu. aralarındaki tek kadın, romanyalı olga (bonia) bancic’in infazı, diğer yoldaşları ile birlikte yapılmadı. gruptan ayrılarak almanya’ya gönderildi. 10 Mayıs 1944 tarihinde stuttgart’ta giyotinle idam edildi.

22 anti-faşist yüreğin fransa’da yaptıkları kader birliği, 21 şubat 1944’te öğleden sonra 03.00’te mont valerien’de sona erdi. geride antifaşist dayanışmanın önemli bir örneğini bıraktılar. olga bancic’in de dahil edilmesiyle 23 antifaşist direnişçi bu gün paris’te ivry mezarlığında birlikte yatıyorlar.faşizminin, onları yargılamak ve suçlamak için bastırdığı afişlerse direnişin bir anısı olarak müzelerde ve arşivlerde yerini aldı.

the film deals with the events of the affiche rouge (“red poster”) affair. the title was taken from the caption on a propaganda poster, in which the nazis sought to present prominent resistance fighters as foreign criminals. the caption read “liberators? liberation by the army of crime”.the film traces the story of this group, from its shaping to the execution of its members in 1944.

türkçe / english / french (original) !!!

indir / download:

http://www.fileserve.com/file/ExgtQhK/Larmee.du.crime.2009.DVDRip.XviD.5rFF.avi

türkçe altyazı / turkish subtitle:
http://divxplanet.com/sub/s/158729/L-arme-du-crime.html

ingilizce altyazı / english subtitle:
http://divxplanet.com/sub/s/158875/L-arme-du-crime.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: