plastic planet

naylon, bir virüs gibi… kadınların çorabından pedine, erkeklerin tişörtünden pantolonuna, çocukların okul formasından beslenme çantasına, bebeklerin alt bezinden biberonuna kadar her yanımıza sızmış durumda. ve her tehlikeli virüs gibi hızla yayılıyor. çağa ayak uyduruyor, yakalanmak istenmeyen bir katil gibi sürekli kılık değiştiriyor.

kimi zaman plastik su damacanası kılığına girerek zehirliyor bizi de içinde yaşadığımız ekosistemi de. bazen bisphenol-a (bpa) formunda kanseri azdırıyor, bazen de çatal, bıçak, tabak, bardak şeklinde kanımıza karışıveriyor.

plastik şişe ve kapların, sıcak su, sıvı ve asit gibi içeriklerle temas etmeleriyle çok tehlikeli bir kansorejen olan bisfenol-a (bpa) ve dioksin maddesi ortaya çıkmakadır. dioksinin kanser hastalığı yaptığı bir çok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve uluslararası kanser araştırma enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.dioksin kanser yapıcı etkisini yanı sıra, anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere yetişkinlerde ise sindirim ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

we live in the age of plastic. it’s cheap and practical, and it’s everywhere — even in our blood. but is it a danger to us?

this feisty, informative documentary takes us on a journey around the globe – from the moroccan sahara to the middle of the pacific ocean, from a factory in china to the highest peaks of the alps – to reveal the far-flung reaches of our plastic problem. interviews with the world’s foremost experts in biology, pharmacology, and genetics shed light on the perils of plastic to our environment and expose the truth of how plastic affects our bodies and the health of future generations.

ingilizce / english !!!

indir / download:

https://rapidshare.com/files/1385104975/plastic_planet.part1.rar
https://rapidshare.com/files/359716724/plastic_planet.part2.rar
https://rapidshare.com/files/2171507206/plastic_planet.part3.rar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: