diyarbakır 5 no’lu cezaevi / diyarbakır prison no.5

belgesel; 12 eylül 1980 askeri darbesinden sonra en ağır insan hakları ihlalleriyle anılan diyarbakır 5 no’lu cezaevi’nde yaşananları,tutuklu ve hükümlülerin çoğunun kürt olduğu bu cezaevinde tüm tutuklulara, devletçe ne tür sistematik işkenceler yapıldığını ve nasıl türkleştirme politikalarının uygulandığını da gösteriyor.

dönemin askeri yetkilileri cezaevini bir “askeri okul” olarak nitelerken tutuklular o dönemi “vahşet yılları” olarak hatırlıyor. onlara göre bu vahşetin zincirlerini kırabilmek için de tek bir yol vardı o da direnmek veya kendini feda etmek. tutuklular zincirleri kırmak için mücadele ettiler.

the times gazetesine göre “dünyanın en kötü şöhretli 10 cezaevi” arasında yer almaktadır. 1981 ve 1984 yılları arasında cezaevinde 34 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi sakat kaldı.

belgesel, cezaevinde yaşananları, direnenleri ve geride bıraktıklarını anlatıyor. “5 no’lu cezaevi: 1980-84” belgeseli 30 yıl sonra yaşananları tanıkların ve yakınlarının diliyle aktarıyor.

director çayan demirel has turned the events that occurred at diyarbakır prison no.5 during and after the 1980 military coup into a documentary based on eye-witness accounts.

many politicians, artists, journalists and academics in turkey were put on trial and then sent to prison during and after the coup. the torture they were subjected to in the prisons has been slowly revealed over the years.

diyarbakır prison No.5 holds the most significant place among these prisons.

documentary filmmaker demirel, decided to contribute to revealing the torture that was carried out in the prison. he made a documentary called “diyarbakır No.5,” which focuses on kurdish prisoners, based on eye-witness accounts.

türkçe / turkish !!!

indir / download:
https://rapidshare.com/files/2164557460/diyarbakir.part1.rar
https://rapidshare.com/files/1111051179/diyarbakir.part2.rar
https://rapidshare.com/files/888510031/diyarbakir.part3.rar

3 Yanıt “diyarbakır 5 no’lu cezaevi / diyarbakır prison no.5”

  1. Bunun alt yazisi ver mi? Ingilizcesi yani? Ya da Almanca olani? Tesekkürler

  2. çok teşekkürler. bir türlü buna ulaşma imkanım olmamıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: